Na díle pracovali dva roky a na další dva roky si rozvrhli čas pro zmapování osudu židů v Habrech, Ledči nad Sázavou, Přibyslavi, Chotěboři, Lipnici nad Sázavou a Úsobí.

Na dotaz z publika, čím je místopisný okruh vymezen, zazněla odpověď, že obě knihy se drží hranic současného okresu Havlíčkův Brod. I když v minulosti do tohoto prostoru patřila také židovsky velmi silně osídlená Polná. Čtivý text doplňují dobové ilustrace. Jejich náhledem čtenář pozná, jak silnou stopu ještě v současné architektonické tváři všech tří měst zanechal hospodářský život židů. Žel, mnohé památky na jejich náboženskou a kulturní identitu vzaly za své s holocaustem a po válce. Dosud však stojí synagoga v Golčově Jeníkově a obnovy se má dočkat havlíčkobrodský hřbitov. Mladí historici vyjádřili přesvědčení, že jejich publikace přispěje k poznání historie, která doposud v této šíři zpracována nebyla.

Zajímavá a v mnohém objevná kniha vyšla s podporou Fondu Vysočiny a Nadace Židovského muzea v Praze, vytiskly ji Tiskárny Havlíčkův Brod.

Ivo Havlík