Za zmínku stojí, že tato přehlídka si letos odbývá významné jubileum.

Je v pořadí už pětadvacátá a takové jubileum si účinkující herci musejí po zásluze připomenout. Zvlášť když podle v současné době nejnámější přibyslavské režisérky Anny Šauerové zájem souborů na přibyslavském „divadlení“ s léty nijak neopadl.

„Letos vystoupí v jednotlivém pořadí v době od října do poloviny listopadu celkem deset divedlních souborů, samozřejmě včetně domácích,“ připomněla Šauerová.

Přibyslav se může pochlubit výrazným kulturním životem, vždyť zde tvoří dokonce šest uměleckých souborů.

Příležitost si zahrát dávají hned dva divedlnické soubory dospělých, dětský soubor, každou neděli vystupují pro děti loutkáři.

Zahanbit se nedají ani školní děti. Herecký soubor Sluníčko pod vedením Marie Musilové a Renáty Čejkové předvedou divákům představení Tereza z osmé C.

„Hraju tam trpaslíka Kejchala a na vystoupení se už moc těším. zatím žádnou velkou trému nemám, vystupovat budeme až prvního listopadu odpoledne,“ svěřila se jedna z dětských hereček Aneta Kornerová.

Jak prozradila, hrát trpaslíky a různé další rozpustilé postavičky ji baví daleko víc než hrát pořád stejné hodné nebo zlé princezny.

Na prknech přibyslavského kulturního domu se divákům postupně představí divedelní soubor Schod z Chotěboře, soubor Chátra ze Sázavy u Žďáru. Účast přijalo havlíčkobrodské Adivadlo, Zmatkáři z Dobronína na Jihlavsku a nebude chybět ani mladý herecký soubor Jen Tak z Havlíčkovy Borové. Přehlídku slavnostně zakončí Jarmark, venkovská kapela ze Žďáru nad Sázavou. Nad celou přehlídkou má záštitu organizace Kulturní zařízení města Přibyslav.

„Připomenout si pětadvacáté výročí divadelní přehlídky je pro nás výzamná událost,“ konstatovala vedoucí organizace Zdenka Valnerová. Jak zdůraznila, těší ji, že zájem amatérských umělců o kulturní život v době počítačů a televizní zábavy neopadá.

Ale ani amatérskou kulturu bez finančních dotací už dělat nelze.

Organizaci letošní divadelní přehlídky se podařilo zajistit podle informací Zdenky Valnerové především díky štědrým finančním příspěvkům z Fondu Vysočiny.