Vybrat vítěze, který bude mít okamžitě zajištěnu účast na dvou vysočinských festivalech – Reji noci svatojánské a Pod Zelenou horou. Navíc bude moci zdarma natočit album v brodském studiu Andy-sound.

„První kapela začíná hrát už od 19 hodin, tedy o hodinu dřív než loni. Chceme, aby šly plynule za sebou, o půlnoci by vystoupil host, což je skupina Eastpark, a vyhlášení vítěze by následovalo v jednu,“ řekl Petr Miksa. Pořadí, v jakém kapely budou hrát, se bude losovat, a kdo dorazí do 20 hodin, má vstup za 50 korun, pak už je o třicet korun dražší.

A kdo se ve finále utká? Z Brna dorazí Kulturní Úderka, která dostala i nejvíce diváckých hlasů, ale protože zvítězila i v semifinále, za diváky byla do finále poslána další kvalitní záležitost – Alžbětiny Sosny (Kolín). Divokou kartu klubu získaly Arciskáčány (Jihlava). Kromě nich do finále postoupily ještě Le Garden (Třebíč), Once´s (Nový Jičín) a Potrubí (České Budějovice).

Coby speciální host vystoupí Eastpark s Pavlem Bohatým, který hrál i s kapelou Blue Effect, a zasedne teď také v porotě. „Porotu chceme mít napůl složenou z muzikantů a napůl z lidí z hudební branže, takže dorazí třeba promotér klubu Batiskaf. Chceme, aby porota hodnotila i jiné věci než jen hudební,“ dodal Miksa. Účast přislíbil i bubeník Honza Jaško, který hrál v kapele Snakebite nebo s Anetou Langerovou.

Oproti ročníku 2007 byl tento plný kvalitních seskupení, z nichž se jen těžko vybíralo. „Úroveň šla hodně nahoru, kapely měly větší konkurenci, a jak jsem loni měl dva tipy, letos si vítěze odhadnout netroufám,“ dodal Miksa. Ten počítá s pořádáním soutěže kapel i pro příští rok. A to je šance pro další mladé a neznámé kapely, které sice na soutěži hrají zdarma, ale mají možnost se ukázat, a případně získat i pozvání k dalšímu hraní.

(han)