Akce nese název Nový kousky starýho psa a jedinečné skvosty jsou k vidění do 7. června. „Výtvarné umění je pro mě posedlost,“ říká autor, který letos oslaví padesátiny.

„Nejdřív jsem na gymplu začal s malováním, na konci školy jsem zjistil, že maluju trojrozměrně, a tak jsem se dostal k práci s materiálem, který pak převážil. Teď se ale postupně zase vracím k malbě, protože sochařství se dostává k ploše.“

Umělec používá ke své práci nejčastěji dřevo, kámen, ale upoutal jej i bronz nebo beton. „Beton pro mě není nový materiál, je starý tisíce let. Když kolem sebe vidím všechny ty fádní betonové krabice, je to hrůza. Grafiťáci se tu ošklivost snaží zpracovat. Já dělám to samé, ale po svém, reliéfem,“ vysvětluje Dvořák.

Společně s dalšími sochaři plánují teď velkou akci. V Pohledi totiž pod jejich rukama vyroste památník trampské osady. „Za první republiky tady bývala osada Stará šlechta a my chceme připomenout tyto trampy, kteří padli ve Španělsku nebo v odboji. Celou akci inicioval syn šerifa osady Zdeněk Laštovička, jeho otec byl popraven ve 43. roce na Pankráci,“ objasňuje smysl díla Dvořák.

Podle jeho slov se ale rozhodně nejedná o politické dílo, spíše jde o připomínku zapomenutých časů. „Památník bude rozhodně apolitický, jde nám o vzpomínky na dávné časy, které budou symbolizovat tři destruované půlkytary, jejichž vnitřek bude skrývat mikrotext se skvělými a tajemnými příběhy, které každého návštěvníka osloví.“