„Nevím, asi to bude to uzené,“ odpovídá mu tatínek a rozhlíží se po stole. Na něm nechybí mazanec, chléb a samozřejmě voňavé uzené. Při pohledu na něj se příchozímu sbíhají sliny.

Ve sluncem zalitých Velikonocích se návštěvníci zdaleka i zblízka, na kolech, autem i pěšky, přišli podívat do Pohledě na tradiční akci Velikonoce na Michalově statku, která se zde koná již popáté. V sobotu i v neděli byly místnosti statku otevřené každému, kdo chtěl vědět, jak svátky jara slavili naši praprapradědečkové.

„Na stole samozřejmě není všechno, co lidé o Velikonocích jedli. Chtěli jsme udělat i jejich omáčky, zelí a knedlíky, ale to by tady asi po dva dny, kdy se akce koná, nevydrželo,“ usmívá se starosta obce Pohleď Jindřich Holub, který je zároveň průvodcem po Michalově statku a oblečen, jako by vypadl přímo z 19. století.

„Michalův statek jsme od bývalých majitelů koupili v roce 2000 a pustili jsme se ještě s několika dalšími nadšenci do rekonstrukce. Znamenalo to odstranit vše z dvacátého století, obnovit dřevěný strop, který byl přemalován a další věci,“ vysvětluje Holub.

Poprvé byl statek otevřen v srpnu 2004, od dalšího roku zde pořádají ukázky tradičních staročeských Velikonoc. „Jde nám o to, aby si návštěvníci připadali, jako když přijdou na návštěvu do rodiny před dvěma stoletími. To také nebyly žádné trachtace,“ dodává starosta Holub s tím, že v neděli navštíví statek soubor Škubánek, který předvede vynášení smrtky a další zvyky pojící se s největším křesťanským svátkem.

Vše o zvycích, historii statku i Společnosti Koruny české, jejíž je členem, vykládá starosta obce se strhujícím zaujetím a návštěvníci včetně dětí jej téměř bez dechu poslouchají. „O Velikonocích sem přijde zhruba sedm set lidí,“ říká Holub.

„Je to moc hezká zastávka na naší trase,“ říká cyklista Martin Kroupa, který si sem se synem vyjel z chalupy od nedaleké Světlé nad Sázavou.

Nejzajímavější je podle něj vidět, jak lidé žili. Jeho synovi se zase nejvíc líbí zvířátka v chlévě. „Ty ovečky byly krásný, jednu jsem si pohladil,“ říká pyšně malý Jakub.

Některým návštěvníkům ale na expozici přece jen něco chybí. „Mysleli jsme si, že tady budou představovat staročeská řemesla, malování vajíček, pletení pomlázek a tak,“ postesknou si manželé Soukupovi od Humpolce. „Ale je to hezký výlet, je nádherné počasí,“ dodávají a odchází se podívat do chléva na ovečky, na něž se jejich vnučka moc těšila.