Tentokrát bude satelit přenášet z Metropolitní opery New York do desítek míst světa operu Richarda Strausse Růžový kavalír.

Hlavními tématy Straussovy opery s komickým dějem jsou láska a intriky ve Vídni osmnáctého století. V roli maršálky, kněžny z Werdenbergu, se představí Renée Fleming.

Vyprodáno asi nebude

Jejího mladého milence ztvární Susan Graham. Další pěvecké party pod dirigentskou taktovkou Jamese Levinea zastanou například Kristinn Sigmundsson a Thomas Allen. Opera je nastudována v německém jazyce, ale bude opatřena českými titulky.

„Vyprodáno na Růžového kavalíra asi nebude, ačkoli je to krásná opera s úžasnými kostýmy. Čekáme, že bude zaplněna zhruba jedna třetina hlediště, tedy šedesát, sedmdesát míst. Ale třeba se dočkáme překvapení,“ usmívá se Milan Stránský, šéf kulturní organizace v Chotěboři.

Podle něj záleží hlavně na titulu a počasí. Navíc disponují poměrně velkými prostorami, které není jednoduché zaplnit. „Kino je obrovské, čítá 230 míst. Očekáváme, že bude plno na Carmen, kterou dáváme potom. Je ale pravda, že jsme uváděli Hoffmannovy povídky, což není zas až tak velký trhák, a přišlo padesát lidí, takže jsme byli příjemně překvapeni,“ dodává Milan Stránský.

Hana Tonarová, Andrea Bartůňková