„Prodej zahájí předseda českého PEN klubu Jiří Dědeček a uzavře spisovatel Ludvík Vaculík. Výtěžek prodeje připadne Výboru pro vězněné spisovatele mezinárodního PEN klubu,“ oznámila ředitelka veletrhu Markéta Hejkalová.

„Jubilejní ročník připravil pro návštěvníky nebývale bohatý doprovodný program,“ řekla Hejkalová. Při autorských čteních, besedách a autogramiádách se čtenáři setkají s legendami české literatury a mnoha zajímavými osobnostmi - Petrou Hůlovou, Jáchymem Topolem, Irenou Douskovou, Ivanem Klímou, Michalem Vieweghem, Arnoštem Goldflamem a řadou dalších.

Pro odbornou veřejnost je určen seminář o dotační politice, kde na kritické připomínky nakladatelů budou reagovat pracovníci ministerstva kultury.

V literární soutěži je deset finalistů

Úkolem účastníků letošní literární soutěže bylo dopsat povídku Terezy Boučkové s názvem Setkání po letech. Zúčastnilo se jí třiapadesát lidí, do užšího výběru postoupilo deset autorů. Tři vítěze vybere sama autorka předlohy. Tituly nejkrásnějších knih veletrhu budou oznámeny na slavnostním večeru v pátek 22. října v sále Staré radnice.

Součástí veletrhu bude několik výstav. Galerie výtvarného umění představí na výstavě Současná česká ilustrační tvorba studentské práce. Výstavy v Muzeu Vysočiny ukážou obří leporela Lucie Seifertové a připomenou francouzského spisovatele Henriho Pourrata a jeho českého překladatele Jiřího Reynka. Česká astronomická společnost udělí už podeváté cenu Littera astronomica.

Podrobné informace o programu a doprovodných akcích lidé najdou na webových stránkách www.hejkal.cz, nebo www.virtualniveletrh.cz.

Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě se koná nepřetržitě od roku 1991 a je nejstarším českým knižním veletrhem. Každoročně se na něm představí více než sto padesát českých nakladatelů. Veletrh přivítá pravidelně kolem třinácti tisíc návštěvníků.

ČTK/Jaroslav Buček