Usneslo se to mezi polkou a čtverylkou na vlasteneckém bále a kupec Augustin Bedřich Čepl, přítel Karla Havlíčka Borovského, položil na stůl 189 zlatých a 28 krejcarů na kulisy. „Prý byly zcela primitivní, než hrálo se s chutí, herci ochotníci byli členové předních rodin městských”, praví Půžova kronika. První divadlo sídlilo na náměstí čp. 45 v nízké světnici, do níž se vešlo úplně všechno - jeviště, hlediště i garderobní šatna.
V pondělí se hraje v kulturním domě, ve městě je několik souborů a v den státního svátku 28. října byl zahájen již 28. ročník přehlídky Divadelní Přibyslav. „Kolik generací těchto amatérských ‚bláznů’ již po dlouhou řadu let vstupuje se sebezapřením na jeviště bez nároku na finanční odměnu, jak se mnohdy říká‚pouze za buřta’, aby přinesli uspokojení sobě a zábavu druhým”, klade si otázku Anna Šauerová z Kulturního zařízení města Přibyslav v graficky hezkém programu přehlídky.
Vzhledem k letošním dvěma jubileím největšího českého básníka 19. století festival v páteční podvečer otevřelo literární pásmo Karla Havlíčka Borovského Král Lávra v podání ADivadla z Havlíčkova Brodu a diváky potom pobavila Shakespearova komedie Sen noci svatojánské, kterou sehrál místní spolek Furiant. V sobotu se dávala Elektrická puma od Jiřího Suchého, dovezl ji Semtamfór ze Slavičína a dvakrát se před nejmenší diváky postavil loutkářský sbor Přibyslavská pimprlata s pohádkou O bumbrlíčkovi v režii Jolany Slámové. Loutkoherci mezi dvěma představeními ani nešli domů, v zákulisí společně posvačili, každý něco dobrého k snědku přinesl.
Divadelní Přibyslav sice není Jiráskův Hronov, ale potrvá pět týdnů. Na jevišti se ještě vystřídají ochotnické spolky Schod z Chotěboře, přibyslavský Hadrián, Jentak z Havlíčkovy Borové, Jiří Poděbradský z Polné, Chátra ze Sázavy a J. K. Tyl z Počátek.
Ivo Havlík