Čtenáři už nehledají oblíbené autory podle žánrů na zvláštních regálech, nýbrž podle abecedy. Nový systém, k němuž vedl i trvalý nedostatek prostor, s nímž knihovna léta zápasí, ale má už jak svoje příznivce, tak i zaryté odpůrce.
„Dříve, když čtenář hledal oblíbeného autora, orientoval se podle žánru označeného na regálu, dnes ho najde pod příslušným písmenem abecedy. Pokud čtenář není spokojený, že nenajde v půjčovně svůj oblíbený regál, snažíme se mu nový systém vysvětlit a poradit mu,“ upřesnila vedoucí oddělení specializovaných služeb knihovny Hana Lacinová. Ovšem systém různých žánrů zůstává i tak zachován. Podle barevného štítku na hřbetu knihy se čtenář dozví, jestli má zrovna v ruce detektivku, thriller nebo sladký román pro ženy.
Jaké jsou reakce čtenářů na nové uspořádání? „Různé. Řekla bych že se pohybují ve dvou extrémech. Od nadšení, kdy čtenářům dřív vadilo, že autoři nejsou seřazeni podle abecedy, po stížnosti a výhrady, že autoři nyní naopak jsou řazeni podle abecedy a nikoliv podle žánrů,“ konstatovala Lacinové, což potvrdili i dva oslovení čtenáři.
„Já na ty štítky špatně vidím a moc tomu nerozumím, ale paní v půjčovně jsou moc milé a ochotně mi poradí, když něco hledám,“ svěřila se důchodkyně paní Věra. „Mě osobně to nevadí. Řazení podle abecedy mi vyhovuje možná víc, mám své oblíbené autory, ale já stejně používám především on-line katalog na internetu. Tam si najdu, co potřebuji a v knihovně už chodím najisto,“ prozradil Milan Brož.
Najít způsob uspořádání půjčovny, který by vyhovoval všem čtenářům zřejmě najít nelze, zvlášť když Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě doslova zápasí s nedostatkem prostor.
Stěhování do lepšího v nedohlednu
I prostorové potíže byly podle Lacinové jedním z hlavních důvodů, proč se knihovna rozhodla řadit autory v půjčovně podle abecedy. Tím se aspoň ušetří několik cenných metrů.
„S místem jsme na tom strašně špatně. Jinak se to ani říci nedá. Rozrůstají se nám sklady. V současné době máme dvě třetiny výpůjčního fondu právě ve skladech, nikoliv přímo v půjčovně,“ povzdechla si Lacinová. Jeden sklad má knihovna v objektu bývalého závodu Pleas, druhý je v kancelářích již zrušeného Okresního úřadu. Ovšem tyto původně kancelářské prostory podle Lacinové knihovníkům nevyhovují.
Šance přestěhovat se do nových a větších prostor jsou mizivé. Například v parku budoucnost se nabízela budova bývalé ZŠ Rubešova. „Tyto prostory by byly vhodné, zůstali bychom v centru města, ale ukázalo se na základě propočtů, že bychom se do bývalé školy nevešli,“ vysvětlila Lacinová. Jak dodala, při hledání nových prostor není zanedbatelný ani problém vlastnických vztahů. Knihovna je krajské zařízení a například budovy bývalé školy patří městu.