Jednalo se o celorepublikovu postupovou soutěž Sedmikvítek, kterou pořádalo Pionýrské centrum kraje Vysočina. Vítěz z každé kategorie (ty byly celkem tři) dostává možnost předvést svoje umění v pražském Kongresovém centru.

V první kategorii zvítězil jihlavský soubor Dřeváček, ve druhé a třetí kategorii havlíčkobrodská Kalamajka.
Jak zdůraznil za pořadatele Petr Dajč, všechny účinkující folklorní soubory jsou na vysoké umělecké úrovni. „Mají za sebou oblastní i krajskou soutěž. Sedmikvítek se koná již posedmé. Krajská organizace Pionýr propaguje prostřednictvím této soutěže kvalitní náplň volného času dětí a mládeže,“ upřesnil Dajč.

Přísná porota

Taneční vystoupení každého souboru hodnotila přísná tříčlenná porota. Podle Petra Dajče všechny tři porotkyně jsou skutečné odbornice, které folklor studovaly na vysoké škole a samy nějaký folklorní soubor celá léta vedou.

Jeho slova se vzápětí potvrdila, když na jednu z židlí určených pro porotu zasedla dlouholetá vedoucí úspěšného světelského souboru Škubánek Eva Pejchalová. „Porotci hodnotí nejen celkové vystoupení souboru a choreografii, ale také upravenost, čistotu stylu, třeba i to, jak mají dívky sepnuté vlasy a zda v průběhu vystoupení nepoužívají kroky, které do příslušného tance nepatří,“ popsal Petr Dajč nelehkou práci porotců.

Jedním z „horkých“ favoritů na vítězství byl například havlíčkobrodský soubor Kalamajka. V soutěži obsadil jak kategorii dospělých, tak i kategorii dětskou. Dětský soubor vedou Lenka Žáková a Bohuslava Průšová. „Připravili jsme si pro mladší krátké pásmo Horácká kola a starší zatančí Kalamajku,“ prozradila Lenka Žáková. Sára Kresová a Kateřina Jarošová tančí ve foklorním souboru už několik let.

"Tanec v kroji se nám líbí, do souboru nás přivedla sestra nebo kamarádka. Scházíme se jednou týdně,“ svěřily se obě dívky. Jak tvrdí, jejich spolužáci ve škole se jim nesmějí, že v moderní době tančí v krojích, někteří jim naopak závidí. Mimochodem cena jednoho kroje se pohybuje kolem dvou tisíc korun. Zpestřením soutěže bylo vystoupení souboru z jihomaďarského města Szeksárd, který se foklorní přehlídky účastní jako host už několik let.