Ve středu 7. prosince v Kulturním domě Ostrov od 20 hodin zažijí příznivci skotské skupiny Nazareth její rockovou show. Tato skupina vystupuje ve světě od roku 1968.

Nynější sestavu Nazareth tvoří Dan McCafferty - zpěv, Jimmy Murrison – sólová kytara, Pete Agnew – basová kytara a Lee Agnew - bicí. Dan McCafferty a Pete Agnew stáli u zrodu kapely.

Pamětníci skupiny Nazareth se určitě těší na staré hity Love Hurts a Dream On. Pochopitelně i na jiné pecky z prvních tří alb – Nazareth, Exercises a Razamanaz. Na koncertě zazní skladby z posledního alba nazvaného Big Dogz. Málokdo asi ví, že toto album bylo natočené vloni v České republice.
Konkrétně v Sono recording studios nacházejícím se v Nouzově vzdáleném asi deset kilometrů od Kladna.

„V září a říjnu 2010 u nás natáčela skupina Nazareth. Bydleli v hotelu, který je součástí studia. Atmosféra při natáčení byla výborná. Nazareth jsou skuteční profesionálové, takže práce šla dobře od ruky. Patří k té dnes již bohužel menší části skupin, která hraje tak dobře, že mohou natáčet vše živě, bez množství oprav, playbacků a dalších studiových berliček,“ řekl Pavel Karlík ze Sono recording studios.

České studio má dnes již mezinárodní pověst.Točily zde své projekty mimo jiné i hvězdy, David Bowie, Gipsy Kings, Limp Bizkit, Julian Lennon, G-love and Special sauce, Mike Stern a Doug Wimbish. Glen Hansard a Markéta Irglová natočili v Sono recording studios svoji píseň Falling Slowly, která získala sošku OSCARA za nejlepší filmovou píseň roku 2007. Na albu Big Dogz se podílel také český hudebník Pavel Bohata.

„Hrál jsem na akustické křídlo ve skladbě Butterfly. Byla to pro mě nová situace v tom smyslu, že natáčím na akustické křídlo s celou kapelou dohromady. Dvakrát zahrát a hotovo. Abyste rozuměli, akustické křídlo se většinou točí zvlášť a navíc má člověk většinou čas nacvičit si to. Ještě jsem si zazpíval back vokály v písni Big Dogz Gonna Howl s Danem McCaffertym , což byl velký zážitek,“ popsal své dojmy Pavel Bohata.

Jistě si mnoho čtenářů položí otázku, jak došlo k uspořádání koncertu v Havlíčkově Brodě. Požádali jsme starostu Havlíčkova Brodu, Jana Tecla, který má záštitu nad koncertem, o popsaní zrodu koncertu.

„V září mě navštívili pan Josef Buchta (Bujo art) a pan Pavel Řehoř (Gregory management) s otázkou, co bych říkal tomu, kdyby v Havlíčkově Brodě vystupovala skupina Nazareth. Přiznám se, že jsem nejdřív nechtěl věřit, že to myslí vážně,“ řekl Tecl. Pořadatelé koncertu požádali starostu o záštitu, a tak se naskytla otázka na toto téma.

„O záštitu jsem žádán poměrně často. Jedná se zpravidla o různé charitativní, sportovní nebo kulturní akce. Jsem rád, když mé jméno může pomoci dobré věci. V případě koncertu Nazareth jsem rád záštitu poskytl a udělalo mi radost, že jsem o ni byl požádán,“ konstatoval Tecl.

Zeptali jsme se spolupořadatele koncertu Josefa Buchty z agentury Bujo art Brno, proč uspořádali koncert v Havlíčkově Brodě a jestli byl problém sehnat sponzory. Odpověděl: „Havlíčkův Brod je na trase mezi Prahou a Brnem. Koncert kapely NAZARETH nesměl na Vysočině chybět, a proto tedy Kulturní dům Ostrov v Brodě. Sehnat sponzory nebylo jednoduché, ale všem, co se na akci podílí, srdečně děkujeme za podporu, protože i díky nim se koncert může v Havlíčkově Brodě uskutečnit.“
V závěru upozorňujeme zájemce o koncert, aby neváhali s koupí lístku v předprodeji za 590 korun. Na místě bude stát 700 korun.

Jaroslav Benák