Už po šesté za sebou ji připravila městská kulturní organizace KyTICe, protože jejím pracovníkům bylo líto, že se na Mikuláše pro děti ve městě nic neděje. A každý rok se program o něco rozrůstá.

„Vymýšlíme celý program, všechno zařizujeme, hradíme náklady, ale pomáhá i město, základní a umělecké školy, farnost a další. Velký kus práce odvedou místní pionýři, kteří dělají v podzemí čerty a čertice,“ řekla ředitelka KyTICe Jana Kupčíková.

Skořápky ořechů

Zajímavou součástí odpoledne jsou Světýlka naděje. To není nic jiného než pouštění ořechových skořápek se svíčkami po vodě v kašně. Děti to velmi baví a dva andělé u kašny každý rok rozdají desítky skořápek, a k tomu jim hraje a zpívá folklorní soubor Škubánek. „U kašny bývá tlačenice a často nepouští skořápky pouze děti,“ usmála se Kupčíková.

Škubánek si pokládá za čest, že může opět přispět k adventní pohodě Mikulášského odpoledne. „Poezie Vánoc není ničím nahraditelná. Škubánek si pro tuto příležitost pozval i hosty, děti pěveckého sborečku základní školy v Komenského ulici, takže nás bude celkem asi pětadvacet,“ prozradila Eva Pejchalová, šéfka Škubánku.

Další, kdo vystoupí na náměstí, bude hudební skupina pro děti Myš a Maš. Vrcholem večera bude rozsvícení vánočního smrku před kostelem.

Program:
9.00 – 18.00: vánoční trhy
13.00 – 18.00: nová výstava betlémů a dřevěných figur řezbáře Tomáše Štolby v Galerii Na Půdě
15.00 – 18.00: výstava Filmový plakát ve vestibulu kina
15.00 – 19.00: Mikuláš, čerti a andělé ve středověkém podzemí
15.30 – 17.00: zábavný program s mikulášskou nadílkou na náměstí
16.30 – 17.30: Světýlka naděje na náměstí
17.00: koncert v kostele svatého Václava, vystoupí dětské pěvecké sbory Zvonek a Zvoneček
17.00 a 17.30: folklorní soubor Škubánek na náměstí
17.15: malá ohňová show
18.00: rozsvícení vánočního stromu a vystoupení trubačů

Kateřina Malá