To Miroslava Jinka pochopitelně nenechává klidným a na radnici kvůli tomu spolu s Dušanem Řehořem nenechávají nit suchou.
„Žádali jsme o dva a půl milionu korun, a nedostali jsme nic. Chtěli jsme prostě nějaká procenta z našich nákladů. Nechápu to, vždyť přibližně stejně velká města v okolí dávají třeba osm až deset milionů. Tady to má město vlastně zadarmo a kultura kvete. A dříve město dotaci dávalo. Tak jenom proto, že Ostrov nyní vlastníme my, nedostaneme nic. Dotaci bychom chtěli cíleně, na konkrétní věci, beru to jako velkou nespravedlnost," tvrdí Jinek.
Proč někdo dostává, a jiný ne?
Vadí mu prý hlavně fakt, že jiné subjekty, které také nejsou města, peníze dostaly.
„Pochopil bych, kdyby se nikomu nic nedávalo, ale takhle je to podpásovka," říká majitel velkého sálu.
„Je to tím, že třeba ve finančním výboru města sedí zkrachovalci, kteří neukočírují ani svoje vlastní rozpočty, a přitom rozhodují o hospodaření města. Přitom se dvěma miliony od města v zádech by se nám při sestavování programů a akcí dýchalo mnohem lépe. My jsme mohli na oplátku dělat spoustu akcí pro děti, třeba zcela zdarma. Ale Brod dává do kultury a sportu celkově málo peněz," přidává se Dušan Řehoř, ředitel KD Ostrov.
Podle Miroslava Jinka se město samo prý připravilo o některé další zajímavé akce, které by byly šity na míru dětem. Na neudělení dotace prý ztroskotal i zajímavý sportovní projekt. Za havlíčko-brodský tým, který hraje extraligu stolního tenisu, nastupuje také nejlepší český hráč Petr Korbel. Ten by prý v Brodě otevřel akademii pro všechny děti.
„Ale kvůli tomu, že jsme nedostali dotace, nic takového dělat nebudeme. Město si prý nebude platit profesionální hráče stolního tenisu. Takhle u nás tedy Petr soukromě trénuje pět dětí a nám to stačí. Ale pro ostatní je to škoda, město takhle připravilo desítky dětí o perfektní sportovní vyžití," upozornil Miroslav Jinek.
„Navíc jsem dal slib ředitelce brodských mateřských školek, že budou moci sál zdarma využívat. Ale kvůli přístupu města uvažuji o tom, že bych svůj slib zrušil, což bych udělal hodně nerad," pokračuje Jinek.
Chybí prezentace
Podle něj je také škoda, že se město v kulturním domě vlastně nijak neprezentuje.
„Za tu dobu, co tady hrajeme špičkovou soutěž ve stolním tenise, se nikdo ani nepřišel podívat, a přitom sem jinak chodí stovky diváků. Město tady mohlo mít třeba světelné reklamy, vždyť přenosy nebo záznamy jdou do televizí v České republice i na Slovensku," kroutí hlavou podnikatel Jinek.
„Nabízeli jsme dokonce městu, že by si tady mohlo uspořádat svůj reprezentační ples. Ten by začínal celou sezonu, všechno bychom jim zařídili, připravili. Mohli se tu sejít místní podnikatelé, politici z regionu. Bohužel, ani na to pozitivní odezva nebyla," uvádí Dušan Řehoř.
Jinek i Řehoř shodně doufají, že radnice bude jejich požadavky na dotaci reflektovat alespoň příští rok.
„Jestli ne, klidně velký sál prodám," tvrdí Miroslav Jínek.
Otázku, komu by objekt prodal, nechává pootevřenou. „Muselo by se to zrekolaudovat na výdělečně činný projekt. Třeba prodejní prostory, nebo klidně ubytovna," dodává majitel.