V Galerii Goltzova tvrz v Golčově Jeníkově v neděli skončila šest týdnů trvající výstava obrazů akademického malíře Jaroslava Panušky v Galerii Goltzova tvrz v Golčově Jeníkově; současně byla uzavřena expozice z díla Panuškova souputníka, národního umělce Ludvíka Kuby.  Ihned zkraje týdne galeristé začali balit některá Panuškova plátna, která obohatí ještě větší výstavu tvorby tohoto umělce v Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě. Panuška, který se narodil před 140 lety v Hořovicích, jednom z největších a nejstarších měst povodí Berounky, větší část života žil a tvořil na venkově horního Posázaví. Sem za ním přijížděli jeho životní přátelé – Jaroslav Hašek a Josef Lada.

Zimní krajinu  nazýval „sněhy"

„Panuškovým druhým domovem se stal v roce 1923 kopcovitý kraj Vysočiny, jejž možno přehlédnout z výšky zříceniny hradu Lipnice. Zakoupil nedaleko vesnice Kochánov pozemek, na němž si postavil usedlost s ateliérem. Okolní krajina byla obzvlášť blízká jeho malířskému cítění a stala se hlavním zdrojem jeho tvorby. Usiluje zde o zachycení světelných dojmů a atmosférických nálad krajiny ve všech jejích ročních proměnách i o vystižení místního koloritu. Rád maluje nazlátlé podzimy a zimy, jimž jako Kaván říká sněhy. Jeho obrazy mají hloubku zamlžených dálek, stejně jako intimitu uzavřených přírodních výseků, vyplývající z pečlivého studia plenéru. Zvláštní pozornost věnoval hradu Lipnice, jejž zachycoval v současné podobě i v několika jeho historických proměnách," napsala v katalogu výstavy v Golčově Jeníkově kunsthistorička Jitka Boučková.

Ilustroval Lovce mamutů

„Jsem ráda, že nám Galerie Goltzova tvrz vyšla vstříc a některé obrazy nám s kolegiální ochotou zapůjčila, naše kolekce tak bude vhodně doplněna," komentovala pro Deník Hana Nováková, ředitelka havlíčkobrodského výtvarného domu spolupráci státní a soukromé galerie.
Kurátoři brodské výstavy uvádějí, že expozice „představí průřez tvorbou malíře, ilustrátora, nadšeného cestovatele, archeologa, sportovce a velkého gurmána. Divák se zde seznámí jak s umělcovou ranou tvorbou, která je odborníky vysoce ceněna (kresby a malby pohádkových bytostí – čarodějnic, vodníků, obrů a draků, démonů, duchů a různých příšer), tak s pozdějšími díly, do kterých malíř otiskl svou vášeň pro archeologii (fantazijní rekonstrukce starých hradů a hradišť, život dávných Slovanů, malby pravěkých lidí, mamutů) a lásku k přírodě (krajiny z Vysočiny, pohledy na hrad Lipnici, dub v Kochánově, louky, rybníky a močály v jižních Čechách, zákoutí Prahy a dalších českých a moravských měst, ale i pohledy na moře u Dubrovníku či povrch Měsíce)".  Chybět nebudou ani Panuškovy ilustrace. Například v roce 1918 vyšla známá kniha Lovci mamutů od Eduarda Štorcha, kterou výtvarně doprovodil právě tento malíř.

Výstava v Havlíčkově Brodě se zřejmě stane výtvarnou události roku. Zahájena bude slavnostní vernisáží v pátek v pět hodin odpoledne, o hudební prolog se postarají Jitka Baštová a Jindřicha Macek, zahrají na akordeon a loutnu.  Panuškovo dílo bude v Havlíčkově Brodě vystaveno do 3. února 2013.

Ivo Havlík