Už zhruba sedm měsíců má havlíčko- brodský KD Ostrov nového majitele. Jedno z největších kulturních center v regionu však i přes některé obavy, které v Havlíčkově Brodě možná vládly, zdatně pokračuje v tradici, na kterou byli lidé v Havlíčkově Brodě zvyklí.

Stále se sem chodí na plesy, koncerty, veletrhy i prodejní akce. A s několikaměsíčním odstupem se dá dokonce říci, že nový majitel, jímž se stal místní podnikatel Miroslav Jinek (MJ), spolu se stávajícím ředitelem Dušanem Řehořem (DŘ), KD Ostrov pozvedl na ještě vyšší úroveň.

Navíc kromě klasické kultury otevřeli lidem ze širokého okolí i obzory, co se špičkového sportu týče. Už od podzimu se totiž na Ostrově hraje i extraliga stolního tenisu a za domácí tým nastupují téměř  nejlepší hráči, kteří se v tuzemsku dají sehnat.

„Zavázali jsme se, že velký sál kulturního domu Ostrov pojede dál tak, jak byli lidé v Havlíčkově Brodě a jeho okolí zvyklí. A nejen to. Hledáme i nové možnosti, jak činnost v oblasti kultury a společenského života optimálně rozšiřovat a obohacovat," pravil před časem Dušan Řehoř. A tyto cíle se jim, jak se nyní zdá, opravdu daří plnit.

Jaký byl prvotní impuls k tomu, abyste velký sál kulturního domu, který byl postaven už v sedmdesátých letech, koupil?
MJ: Vycházel jsem samozřejmě z myšlenky, že mám svoje zázemí hned vedle v těsném sousedství (Miroslav Jínek vlastní přilehlý bar), čili se mi to zdálo jako logické propojení. Navíc jsem si říkal, že by šlo o rozumnou investici. Věděl jsem, že jsou v programu určité rezervy, které by šly vyplnit a využít.

Byl to z vašeho pohledu náročný obchod?
MJ: Věděl jsem, že původně byl odkup nabízen městu, které na něj ale nereflektovalo, a když nejevilo zájem, obrátil se tehdejší vlastník na mě. Finanční zázemí jsem ke koupi měl, takže vlastně o nijak extra složitý obchod nešlo. Pouze když jsem jednal na městě, místostarostu Kuželku v první řadě zajímalo, jestli budu chtít dotaci. To bylo směšné.

Mnoho institucí, které v KD Ostrov do té doby pořádaly své akce, možná mělo strach o jejich pokračování nebo o to, aby se nějak razantně nezvyšoval nájem. Jak hodnotíte své dosavadní působení z tohoto pohledu?
MJ: Myslím, že mohu klidně říci, že s tím žádný problém není, možná naopak. V akcích se pokračuje normálně dál. Vylepšili jsme samotné zázemí, do kterého jsme investovali nemalé finanční prostředky. Vyměnili jsme třeba i ochranku, kterou nyní zaštiťuje Marek Švec (havlíčko- brodský zápasník a bývalý olympionik), a jsme s nimi velmi spokojeni. Jsou to rozumní kluci a chovají se dobře. My jsme je navíc vybavili a oblékli.
DŘ: Co se nájmů týče, ty se pro letošní rok nijak nezvedaly, a zůstaly  na stejné hladině. Je ale pravda, že za rok se budou muset zvýšit o deset procent. Změnou také bude to, že se příští rok taneční budou muset z pátku přesunout na neděli.

Nicméně takový moloch, jakým velký sál je, si nutně žádá investice. Je to tak?
MJ: Za poslední půl rok jsem kromě samotné koupě do objektu investoval dalších zhruba pět milionů korun. Razantně jsme vylepšili interiér velkého sálu, nakoupili jsme nové vybavení do kanceláří, nainstalovali jsme velkoplošnou obrazovku, kompletně opraveno je osvětlení nebo šatny. Největší položkou ale byla kompletní rekonstrukce  zdejší kotelny, která vyšla celkem na tři miliony korun a  jejíž životnost se už počítala spíše jenom na roky. Jenže to není všechno, je tady třeba udělat i další věci. Je nutné opravit střechu, sociální zařízení, což si vyžádá další velké peníze.

Určitě největší a nejnáročnější akcí, kterou jste tu uspořádali, byl koncert Tomáše Kluse, který se nedávno předtím stal Zlatým slavíkem. Jak moc bylo těžké získat takovou personu?
DŘ: To je akce, kterou je třeba namlouvat hodně dlouho dopředu. Je to spousta telefonátů a vyřizování, ale myslím, že my si takové akce vyjednat umíme. Kdo si ale myslí, že stačí jeden telefon a je hotovo, tak ten se šeredně mýlí. Je potřeba to naplánovat tak, aby daný zpěvák nebo skupina nehráli chvíli předtím třeba v Jihlavě.

Jaké jsou vaše plány na tento rok? Akce už máte naplánované?
DŘ: Plán je samozřejmě už hotový. Snažíme se do Brodu, kromě klasických akcí, dostat i věci, které tady nebývaly. Teď chceme vyzkoušet například hip hop a uvidíme, kolik lidí přijde. Ale mohl by to být trhák. Chceme dát šanci i kapelám z regionu. Je mi jasné, že na každou akci nebude vyprodaný sál, ale musíme být trpěliví. Snažíme se vyjít lidem vstříc. Sledujeme konkurenci v okolí, sondujeme, co by si lidé přáli, a tomu budeme přizpůsobovat i program. Chceme prostě kulturu ve městě pozvednout. Nechci se chlubit, ale ohlasy jsou zatím veskrze pozitivní. Máme v plánu od března dokonce i organizaci trhů, které by se konaly venku před areálem. Prostor je tady k tomu dostatečný. To je další nová věc.
MJ: Dokonce mám jeden hodně zajímavý ohlas. Jedna známá mi nedávno říkala, že doposud se tvrdilo: „Brod, kultury hrob". A to prý už díky nám neplatí. To potěší.