„Chodí sem hodně lidí. Ne tolik jako ve školním roce, ale hodně. Denně odhadem čtyři sta lidí, v pondělí i šest set.“ uvedla Eva Jelínková z oddělení pro dospělé a dodala: „Nejvíce si půjčují detektivky, romány pro ženy, průvodce a mapy. O moderní elektronické knihy takový zájem není.“

O prázdninách však lidé netráví v knihovně více času než je nutné. „Většinou si půjčí knihu a jdou domů. Ráno chodí pár lidí do čítárny, kde si přečtou nějaký časopis nebo noviny, ale není jich tolik.“ zmínila Eva Jelínková.

Dětské oddělení zaznamenává větší pokles návštěvnosti. „Sice chodí, ale málo. Přijde jich tak sto za den. Půjčují si hlavně to, co je baví, ale netráví tu volný čas jako během školního roku.“ řekla Hana Lacinová, vedoucí služeb. Dětské oddělení připravuje každé prázdninové odpoledne tzv. Duhové hrátky, kde si zejména mladší děti mohou vyrobit nějakou maličkost, vyzkoušet si některou z deskových her nebo si zahrát na Xboxu.

V m-centru havlíčkobrodské knihovny, ve kterém se půjčují hlavně DVD a CD, je návštěvnost o prázdninách přibližně stejná. „Přijde jich tak šedesát až osmdesát za den, půjčují si především mluvené slovo a hry pro děti na dovolenou.“ poznamenala Klára Kameníková.

V ostatních knihovnách na Vysočině návštěvnost oproti školnímu roku také mírně poklesla, ale stále chodí dost lidí.
„Nechodí studenti. Jen ti pilní, co čtou povinnou četbu už o prázdninách. Jinak k nám dorazí každý den přes dvě stovky čtenářů. Tráví dost času v čítárně nebo na internetu, máme zde i odpočinkové místo, kde hodně lidí sedí s knihou v ruce.“ zhodnotila Dana Licková z Knihovny Matěje Josefa Sychry ve Žďáře nad Sázavou.

Městskou knihovnu v Přibyslavi navštíví denně kolem třiceti lidí. „Přijdou, půjčí beletrii, detektivky nebo něco na dovolenou a odejdou. Netráví tu moc času.“ poznamenala Zdeňka Valnerová.

Do Knihovny Ignáta Herrmanna v Chotěboři zavítá denně okolo osmdesáti členů. „Chodí spíše důchodci, kteří v čítárně čtou noviny. Jinak si lidé půjčují hlavně časopisy, romány a průvodce.“ zmínila Jitka Kolibášová z oddělení pro dospělé.

Matěj Coufal