Jako nedostudovanému herci se mu už ve čtrnácti letech dostalo skvělé příležitosti: vystoupit v národním divadle. „Bylo to ve hře Dnes ještě zapadá slunce nad Atlantidou. Zbyšek Pantůček tehdy potřeboval záskok, tak se jenom zeptal, jestli mám v sobotu odpoledne čas. Já ho měl, a tak jsem se objevil na scéně jako otrok,“ vzpomněl. V roce 1991 se na chvíli upsal i divadlu pro děti. „Ale to nebylo úplně dobré. Tam se totiž večer zkouší a hraje se ráno. Určitě si umíte představit ty večerní zkoušky,“ s úsměvem adresoval publiku v chotěbořské kavárně.

V českém šoubyznysu se objevil jako kometa společně se svou sestrou Adélou, se kterou pár let tvořili osvědčenou vtipnou dvojici například v ranním vysílání komerční televize.

„Tehdy chodil do Snídaně s Novou politik Pavel Telička, který se zasazoval o vstup do Evropské unie a zaníceně o tom i mluvil. Aduš měla takové večírkové období, spát chodila až nadránem. Najednou se uprostřed rozhovoru ve studiu ozvalo jemné chrápání. Situaci jsem chtěl zachránit, a tak jsem ji zlehka probudil. Ona jenom vykulila oči, otočila se k Teličkovi a prohlásila: Já vůbec nevím, o čem mluvíte,“ práskl Dalibor na svou sestru dávnou historku.

Rozbila mu cihlou hlavu

Jinak však k sobě jako sourozenci mají blízko. Podle jeho slov za to může celá řada nečekaných a veselých okolností. „Rozešli jsme se, když mně bylo čtrnáct let. Oba jsme vyletěli z rodičovského hnízda a žili si svůj vlastní život,“ vysvětluje.

Nezažili tedy takové to klasické pubertální období. Sám podotýká, že jsou tak rozdílní, že si ani v dětství společně nehráli. „Aduš byla vždy taková rázná. Pamatuju si, že mne jeden kluk chtěl zbít. Já se nezmohl na odpor, ale ona mu rozbila cihlou hlavu,“ prozradil. Možná právě proto, jak byli jiní, si podle jeho slov našli k sobě cestu až o pár let později. „Denně si voláme, stejně jako s rodiči. Chováme k sobě láskyplný vztah,“ zdůraznil.

Kromě televize lidé znají Dalibora Gondíka, nebo alespoň jeho hlas, také z rádia. Frekvenci 1 pomáhal uvádět do života. „Přemluvili mě i přesto, že jsem hrozný trémista. Varoval jsem je: Rozsvítí se červená a já s sebou švihnu. Ale pak bylo všechno jinak. Ona se ta červená rozsvítila a já najednou doslova ucítil na té druhé straně posluchače. Bylo to takové úžasné propojení, že tréma byla rázem pryč,“ usmívá se.

Nejvíc si rozumí s Ťuldou

Umělec, který svůj volný čas tráví například také sportováním - pravidelně běhá – se věnuje i dobročinnosti. Každý rok se snaží absolvovat tzv. Jízdu džentlmenů (The Distinguished Gentleman’s Ride), která se ve stejný den a čas odehrává po celém světě. „Princip je jednoduchý, nasednout na historický motocykl v obleku a projet se. Přitom dělat osvětu a sbírat peníze na podporu léčby rakoviny prostaty. Celkově se takto vybralo už přes sedm milionů dolarů,“ doplnil Dalibor Gondík, jenž si v hereckých kruzích rozumí s Otakarem Brouskem mladším neboli Ťuldou, jak mu všichni na divadle říkají.

Vtipný moderátor a herec chotěbořským divákům dále prozradil i to, že jeho vysněná dovolená by se měla odehrávat v chladu, nejlépe ve Švédsku a povahou je voják. „Někdo mi dá úkol, a já ho splním,“ se smíchem dodal.