Letošní již desátá sezona přímých satelitních přenosů z jeviště Metropolitní opery (MET) v New Yorku přenese do chotěbořského kina v sobotu 3. října v 18.45 hodin operu Giuseppe Verdiho Trubadúr.

„Herecké a hlasové umění sopranistky Anny Netrebko se plně rozvine v její následující nové roli v MET ztvární Verdiho hrdinku Leonoru, která neváhá obětovat život, aby zachránila milovaného trubadúra. Osudem pronásledovaného Manrika bude zpívat tenorista Yonghoon Lee, jeho soka barytonista Dmitrij Chvorostovskij," informovala Zuzana Raušová za Aerofilms, majitele licence přímých přenosů pro Česko.

Pro slavného ruského barytonistu to bude poslední vystoupení v roli před další fází léčby mozkového nádoru, který mu lékaři objevili před letošními letními prázdninami.

Trubadúr patří k nejoblíbenějším Verdiho operám, samotná MET ho na svých prknech odehrála už více než šest set krát. Opera se vyznačuje dramatičností, kterou Verdi vetknul do hudby, a požadavky na hlasový rozsah pěvců. Týká se to především rolí Azuceny a Leonory. U obou rolí musí pěvkyně využívat okrajové oblasti svých rejstříků.

Mezi dvěma tisícovkami sálů v sedmdesáti zemích světa se k přenosům z Met připojí šestadvacet kin v českých a moravských městech.

V říjnu mohou diváci vidět celkem tři přenosy ze zámoří, 17. října to bude Verdiho Othello a o dva týdny později Tannhäuser od Richarda Wagnera.

Kateřina Malá