Na svět přišel 12. srpna 1854 jako třinácté dítě Františka a Kateřiny Herrmannových v Chotěboři v tzv. Horním mlýně, dříve Jamborovském, který stál na řece Doubravě při vstupu do doubravského údolí.
Nejstarší dochovaná zpráva o tomto mlýně je z roku 1590. V květnu 1742 mlýn vypálilo pruské vojsko, ale vrchnost jej obnovila. Definitivně vyhořel v noci z 21. na 22. května 1982. Zapálila ho indukce z atmosférické elektřiny. Málo častou příčinu požáru stanovili jeho vyšetřovatelé na základě potvrzení meteorologické stanice v Havlíčkově Brodě, ato silné bouřky nad Chotěboří.
Zachráněna byla pouze kovová pamětní deska, dílo Hermannova synovce, sochaře Karla Opatrného, slavnostně odhalené 17. srpna 1930. Deska byla dvaatřicet let uložena v Městském muzeu, před několika dny byla přemístěna do městské knihovny v Chotěboři.
„Po přestěhování informačního centra bude pamětní deska instalována v upraveném vstupním prostoru naší knihovny na třídě Krále Jana," řekly Deníku ředitelka knihovny Iva Stehnová a knihovnice Miluše Škodová. Chotěbořská knihovna shodou okolností slaví rovněž jubileum, byla založena v roce 1844, tedy 10 let před spisovatelovým narozením, od letoška nese jméno Ignáta Herrmanna.
Nejznámějšími Herrmannovými prózami jsou romány U snědeného krámu a Otec Kondelík a ženich Vejvara. Herrmann byl také významným pražským novinářem a editorem díla Jana Nerudy. Jako sporný se ukázal jeho boj proti zoologické zahradě v Praze. V několika povídkách založení zoo zesměšňoval.
Pochován je v Řevnici
Herrmannovo dílo připomnělo jeho rodné město vydáním 16. svazku Chotěbořské edice. V červnu vyšla publikace Chotěbořské úsměvy aneb Hašek a Herrmann vyprávějí… Obsahuje humorné prózy obou spisovatelů, kromě známé Haškovy povídky Zrádce národa v Chotěboři také cyklus Herrmannových próz Z rodného hnízda. Úvod publikace píše o vztahu obou slavných spisovatelů k Chotěboři. Text doprovázejí archivní pohlednice a fotografie a ilustrace vytvořené žáky chotěbořské základní umělecké školy.
Ignát Herrmann zemřel 8. července 1935. Pochován je v Řevnici v okrese Praha-západ. Spisovatel křtěný Doubravou navždy spočinul na břehu řeky – Berounky.
Ivo Havlík