Kromě výstavy jsou pro návštěvníky připraveny i speciální doprovodné dílny. V pondělí 11. prosince to bude dílna s názvem Tkaní, dračky a povídačky. Lidé se na ní mohou dozvědět, jak se zpracovával len, jaké se dodržovaly zvyklosti při předení a draní peří nebo si osobně vyzkoušet tkaní na stávku.

O týden později si na své přijdou všichni milovníci dobrého jídla. Prostory muzea se rozvoní vánočními perníčky. Proběhne tu totiž dílna s názvem Perníkové srdce anebo radši jitrnice? Kromě pečení a zdobení perníčků se návštěvníci mohou těšit i na povídání o tradičních pokrmech v období Vánoc.

Dílny se konají vždy od 8 do 16 hodin, ale v době od 8 do 12 hodin je nutné se předem objednat na tel.: 569 429 151 nebo na e-mailu: paulusova@muzeumhb.cz.

Výstava Staročeské Vánoce a zimní práce lidem představuje tradiční zvyky a život našich předků. Uvidí také, jak se vařilo a peklo, jak probíhala zabíjačka na vsi nebo jaké byly nástroje řezbářů, truhlářů či dráteníků. „Na výstavě bude k vidění i část věcí z unikátní sbírky, kterou právě přebíráme. Čítá zhruba tisíc kusů exponátů z období od poloviny 19. století. Jsou mezi nimi valchy na praní, hudební nástroje nebo kroje. Všechny věci pochází z oblasti mezi Humpolcem a Havlíčkovým Brodem,“ doplnil ředitel Muzea Vysočiny Jiří Jedlička.