Proč tomu tak je, se mohou přesvědčit i diváci v Havlíčkově Brodě, kam 10. prosince přímo F. R. Čech se svým novým ansámblem dorazí. Vystoupí od 19 hodin v Kulturním domě Ostrov.

Maděřič i Štědroň

Tentokrát budou na jevišti hrát Sandra Pogodová, Mojmír Maděrič, Jiří Štědroň, Miluše Bittnerová, Oldřich Navrátil, Roman Skamene, Petr Jablonský, Petr Martinák, Evžen Hájek, Tereza Šefrnová, Bedřich Maruštík, Martina Šťastná, Anna Kadeřávková a další.

„Děj historické komedie začíná na veselohru dosti neobvykle, a sice pohřbem kněžny Libuše. Vzhledem k technickým těžkostem s realizací smutečního aktu na jevišti, vlastní děj začíná rozhovorem knížete Přemysla s vladykou Bivojem, vracejícím se z pohřbu. Kníže Přemysl, kolísající mezi smutkem po ztrátě Libuše a radostí nad nově nabytou svobodou, se stává terčem útoků vdavekchtivé ctižádostivé Vlasty, která využívá strach dívek o podíl na veřejném životě využít ve svůj osobní prospěch," prozradil autor komedie F. R. Čech.

Doplnil, že Kníže Přemysl nemá naprosto v úmyslu vstoupit s Vlastou v nový svazek manželský a jeho pozornost obrací se spíše k půvabné Kazi, Libušině sestře, která ovšem spojila svůj životem se statečným Bivojem a jeho nerozlučným kancem Ervínem. Kazi váhá mezi svým mužem a knížetem, až se nakonec rozhodne ke kompromisu – k oběma.

„Hra přináší hluboký a analyzující pohled na příčiny a podstatu Dívčí války z naprosto nového zorného úhlu. Ten je navíc umocněn vysvětlením historického přechodu od starého k novému způsobu pohřbívání," doplnil Čech. Nechybí ani půvabná mladá Šárka a Ctirad, jejichž vztah Dívčí válka značně poznamená.