Bezesporu největším lákadlem aktuálního ročníku Filmové OKA je dokument Forman vs. Forman, který režírovala královna českého dokumentu Helena Třeštíková. „Je to průřez celým životem a dílem Miloše Formana. Spolupracovala na něm Česká televize a francouzská kulturní stanice Arte, takže je to něco jiného než běžné dokumenty,“ vyzdvihl producent Filmového OKA Jiří Svoboda.

V Brodě ho promítnou jako jediní na celé Vysočině. „Vyskytují se v něm jak záběry ze známých filmů, tak z osobních archivů, které jsme nikdy neviděli. V běžných kinech není uváděn právě proto, že obsahuje záběry z Formanových filmů, které jsou pod distributorskými právy,“ vysvětlil Svoboda.

„Předtím než Miloš Forman zemřel, věděl o natáčení dokumentu, ale bohužel už se premiéry nedožil. Nicméně jeho syn Petr Forman namlouvá část komentářů,“ poukázal Svoboda na zajímavost z dokumentu.

Dalším unikátem je komedie Párty Hard Martyho Pohla, kterého většina lidí zná spíše jako rappera Řezníka. „K tomuto filmu mě přivedl můj kamarád, který mi napsal, že by ho hrozně rád viděl v Brodě, protože nejbližší promítání je až v Hradci Králové. Zatím úplně nevím, co od toho čekat, ale docela mě to láká,“ prozradil Svoboda a dodal, že promítání by mohlo být na přelomu října a listopadu.

Také o další snímek se přihlásili samotní diváci. „Oslovily mě studentky univerzity volného času, kterou pořádá Krajská knihovna, s přáním, že by chtěly vidět Prado – sbírka plná divů,“ přiblížil Svoboda.

„Je to obrazový dokument všech sbírek tohoto muzea, který promítneme speciálně mimo klasický program Filmového OKA, a to ve čtvrtek 17. října. Filmů z tohoto cyklu je více, ale uvidíme až podle zájmu, jestli budeme pokračovat,“ svěřil se Jiří Svoboda.

Žánrové spektrum filmů je opravdu pestré. „Můj dramaturgický koncept je takový promítat dokumenty, evropské filmy, které lidé běžně neuvidí, a české, americké a nezávislé filmy, které se v kinech moc dlouho neudržely,“ přiblížil Svoboda.

Rozhodující je i zájem diváků. „Snažím se nezařazovat na program stoprocentní artovky. Několikrát jsem to zkusil, ale zájem o ně byl hodně slabý. Lidé mají rádi dokumenty a největší zájem je překvapivě o silná dramata,“ prozradil Svoboda.

Filmové OKO bude probíhat každou středu až do začátku června. „Chci, aby se lidé naučili, že každou středu od osmi je Filmové OKO. Nicméně už teď vím, že se nám to v listopadu kryje s jednou akcí, takže tam budeme promítat buď ve čtvrtek nebo v úterý. Program diváci najdou jak na Facebooku, tak na webových stránkách www.filmoveoko.cz a rozdáváme i plakátky po různých obchodech a barech Brodě,“ sdělil Svoboda.

Pauzu si producenti Filmového OKA nedají ani přes Vánoce. „Ba naopak. Budeme promítat jak klasický film, tak pohádku. Plánujeme na 28. prosince zařadit snímek Putování se sobíkem, což je přírodopisný rodinný dokument o narození a prvních krůčcích malého soba,“ pozval Svoboda.