Zhostil se proto role hlavního organizátora letošního již čtyřiapadesátého pokračování tohoto kulturního festivalu a právě zítra, tedy vlastním dnem konání, završí jeho více než půlroční přípravu. A věří, že úspěšně.

„Sdružením našich prostředků a příspěvku Czechturismu se nám podařilo zajistit dostatečné finanční krytí celého podniku. Vstříc nám vyšla, a to organizačně a především pak zapůjčením amfiteátru, i místní samospráva, za což jí patří velké poděkování," řekl Hašek.

Festivalem ožije prakticky celá Lipnice. Jeho hlavní program, který tvoří řada hudebních a divadelních vystoupení, bude soustředěn v amfiteátru v podhradí. Body toho doprovodného se uskuteční i na náměstí, ve staré Kovárně, hostinci U České koruny, u pomníku Jaroslava Haška, u místa jeho posledního odpočinku na hřbitově a také v bezprostředním okolí Lipnice.

Wabi i „profík" Švejk

Tahouny hudební části Haškovy Lipnice se zcela určitě stanou Wabi Daněk a skupina Buty. Veselé a festivalově pohodové bude zcela určitě i podívání na představení Divadla Nymburk, jehož členové uvedou Krkonošskou pohádku a Osudy dobrého vojáka Švejka. „Přivezli také řadu dobových kostýmů, atmosféra časů mocnářství tak bude dokonalá. Dobové šaty a obleky budou mít na sobě díky nim i někteří pořadatelé," upřesnil Hašek a dodal, že v uniformách C. a K. armády se představí nejen jednotka 91. pěšího regimentu, ale i profesionální „Švejk" František Valeš z Prahy, který do Lipnice přiveze i svou kapelu.

„Věřím, že ve stylových kostýmech přijdou i mnozí návštěvníci. Už teď mohu slíbit, že všichni, kteří tak přijdou oblečeni, nebo se převlečou za Švejka, budou mít vstup zdarma," pokračoval Hašek a s úsměvem podotkl, že se zítra pokusí, prozatím jen neoficiálně, vytvořit rekord v počtu lidí převlečených za dobrého vojáka Švejka na jednom místě. „Když se to ujme, požádáme příští rok Agenturu Dobrý den o oficiální zápis do české knihy rekordů," uvedl Hašek.

A když už jsme u těch knih, není bez zajímavosti, že potomci Jaroslava Haška, konkrétně tedy vnuk Richard, pravnuci Martin a Petra a také prapravnuk Matěj uspořádají autogramiádu. „Podepíšou rádi všechny knížky Jaroslava Haška, které si lidé s sebou přinesou," upřesnil Hašek.

Součástí letošního ročníku Haškovy Lipnice se stane i vyhlášení vítěze literární soutěže, které se zúčastnili studenti gymnázií. Odborná porota, v níž zasedli Richard Hašek, Radko Pytlík, Richard Langer a Hynek Bouchal vybere z dvanácti prací, které postoupily do finále, tu nejlepší. Její autor se může těšit na víkendový pobyt v Haškově apartmánu Penzionu a restaurace U České koruny s polopenzí. „Mladí literáti měli za úkol napsat vtipný dialog Švejka, hostinského, strážníka, doktora a poslance," přiblížil Hašek zadání a v této souvislosti dodal, že ve staré Kovárně budou vystaveny i výtvarné práce žáků prvních a druhých stupňů základních škol na téma Švejk stokrát jinak. Mimochodem: sešlo se jich na sto čtyřicet.

Nečekaná návštěva z Lotyšska

Organizátoři samozřejmě nezapomněli ani na ty nejmenší návštěvníky festivalu. Připravili pro ně celou řadu soutěží a her. Vlastních nápadů a jejich realizace se ujali lidé z lipnické Prázdninové školy. Děti se například budou moci „vyřádit" v lanovém centru, nebo se proběhnout po trati orientačního běhu.

A v závěru ještě jedna programová perlička. Věřte nebo ne, pořadatelům se zcela spontánně přihlásil k účasti i dětský folklorní soubor z Lotyšska. „Jeho činovníci si nás zřejmě našli na internetu a projevili velký zájem na festivalu vystoupit. Vyjdeme jim vstříc a umožníme jim to v odpoledním programovém bloku," řekl Hašek.

Hovořit o tom, že návštěvníci sobotní Haškovy Lipnice se mohou těšit na dobré jídlo a pití, je zcela zbytečné. A milovníci regionálních piv si také přijdou na své. V Lipnici se totiž bude točit i dvanáctistupňové nefiltrované kvasnicové pivo, které pod názvem Haškův ležák, uvařili sládci z humpoleckého pivovaru.

Program festivalu

Divadla a představení, od 10 hodin, podhradní amfiteátr: Krkonošská pohádka (Divadlo Nymburk). Švejkovanka (dechovka). Osudy dobrého vojáka Švejka (Divadlo Nymburk). Hašek beer superstar and The Beatles (beatová skupina).
Doprovodný program, od 12 do 16 hodin: Vyhlášení vítězů literární soutěže. Čestná salva na počest Haškovy Lipnice. Vystoupení místních lidových umělců. Pivní a gastronomické soutěže. Program pro děti a soutěže spojené s okolím hradu Lipnice a památníkem J. Haška. Podepisování knih J. Haška jeho potomky. Hasiči a ukázky jejich činnosti.
Živá hudba, od 17 do 24 hodin, podhradní amfiteátr:  Wabi Daněk a Miloš Dvořáček. Dále skupiny FruFru, Buty, Cirkus Mrodry Ublues a JZD (All stars revival).
Více na: www.haskovalipnice.info