Letošní jubilejní ročník vybízí k aktualizaci systému, a to nejen, co se týká počítačů. „Dnešní doba, plná nebezpečných a poplašných zpráv, populismu a (dez)informací klade na každého z nás nebývalé nároky. Abychom dokázali rozlišit skutečnost od manipulace, musíme být obezřetní, informovaní, objektivně kritičtí, všímaví a trpěliví. Jinak též řečeno, musíme aktualizovat systém,“ vysvětluje spoluorganizátor festivalu Jeden svět v Havlíčkově Brodě Jiří Svoboda. Festival se nechal inspirovat slovem roku, kterým se podle Collinsova slovníku naposledy stal výraz 'fake news'.

Dramaturgie festivalu je každoročně postavená na silných příbězích, ve kterých se odráží aktuální kauzy a témata a klade důraz i na umělecké a řemeslné zpracování. Návštěvníci Oka mohou v rámci festivalu shlédnout celkem osm snímků. Zahajovacím filmem bude v pátek od 18 hodin snímek Ultra. Ten nabízí sondu do minulosti, srdcí a myslí čtyř sportovců, jejichž snem i prokletím je dokončení extrémního běžeckého závodu. Děj filmu je zasazen do Řecka, na trať kultovního závodu Spartathlonu.

„Osobně bych doporučil film Rádio Kobaní. Syrské město Kobani je nazýváno „Stalingradem Sýrie“. Rádio Kobaní představuje unikátní pohled na to, jak může díky rozhlasové stanici povstat zcela rozbořené město z popela,“ dodává Jiří Svoboda. Snímek v Oku startuje v pátek od 20 hodin.

A další snímky? V sobotu od 15 hodin se bude promítat Kolyma. Cesta z kostí. Ta diváky zavede na nejdelší pohřebiště na světě - sibiřskou Kolymu, kterou se táhne cesta postavená na potu, krvi a kostech vězňů sovětského gulagu. Polský režisér Stanisław Mucha na ní potkává pestré panoptikum komických i vážných postav, z nichž skládá mozaiku dnešního života v odlehlé a mrazivé části Ruska.

Víkendový program dále nabídne třeba časosběný příběh o putování chlapce, který je vybrán jako reinkarnace duchovního učitele v Tibetu s názvem Stát se tím, kým jsem byl. Český dokument Švéd v žigulíku zase ukazuje snahu o znovuoživení zašlé slávy někdejší nejznámější automobilky východního bloku. Režijní debut novináře Petra Horkého loni soutěžil také na prestižním festivalu dokumentárních filmů IDFA v Amsterodamu.

„Azurová by měla být barva moře a oceánů. Bohužel tomu tak už není. Azurová je také název obrazově působivého dokumentu, který vypráví o dopadech lidské činnosti na křehký život mořských ekosystémů,“ přiblížil téma dalšího snímku spoluorganizátor festivalu.

Do 15. dubna lidé v Oku naleznou také výstavu s názvem Lidé na okraji. Snímky předních českých fotografů jako je Jan Šibík nebo Alžběta Jungrová zobrazují svět Pygmejů, kterým mizí svět pod nohama, příběh ghanských migrantů přežívajících na skládce nebo etipskou ženu, jež přišla o zrak.

Program festivalu Jeden svět v Oku

Pátek 13. dubna
18.00 Ultra
20.00 Rádio Kobaní

Sobota 14. dubna
15.00 Kolyma. Cesta z kostí
17.30 Stát se tím, kým jsem byl
20.00 Nic se neodpouští

Neděle 15. dubna
15.00 Azurová
17.15 Švéd v žigulíku
20.00 Zeptejte se sexperta