Letošní ročník měl být jubilejní. Veletrh totiž slaví třicáté narozeniny. „Ještě nikdy se nestalo, že by nebyl. Je to už taková tradiční součást kalendáře. Zrušení veletrhu pro mě znamená, že jsem několik měsíců pracovala zadarmo. A taky nadarmo,“ stýská si jeho ředitelka Markéta Hejkalová.

„Bojovala jsem ze všech sil, nechtěla ho rušit, porušit kontinuitu a zklamat vystavovatele ani návštěvníky. Ale ve čtvrtek 8. října přišlo nové vládní nařízení a to veletrhy výslovně zakázalo. Neměla jsem jinou možnost, než ho zrušit,“ říká posmutněle Hejkalová.

Nevyhne se ani určité finanční ztrátě. „Kulturní dům Ostrov mi ale naštěstí vyšel vstříc a domluvili jsme se, že žádné nájemné platit nebudu. Tiskárny Havlíčkův Brod mi jako hlavní partner veletrhu vytiskly plakáty a vstupenky, za to jim moc děkuji a moc mě mrzí, že i tahle jejich práce byla vlastně zbytečná,“ komentuje Hejkalová.

Vystavovatelé tratit nebudou

close Markéta Hejkalová. info Zdroj: Deník / Jaroslav Loskot zoom_in Vystavovatelé, kteří měli na veletrh přijet, snad tratit nebudou. „Všem jsem slíbila, že jim peníze za tržní místa vrátím nebo převedu na příští rok. To právě teď dělám. Je mi ovšem jasné, že i jejich snahy vyšly vniveč – chystali knížky, které s sebou vezmou, domlouvali s autory čtení a autogramiády…,“ přemítá Hejkalová.

Původně jich mělo být zhruba 130, postupně se ale někteří odhlašovali. „I tak jich zbylo třiaosmdesát, což by bylo symbolicky stejně jako na úplně prvním Podzimním knižním trhu v roce 1991,“ vzpomíná Hejkalová.

Nenechává se ale výpadkem odradit. „Rozhodně budeme pokračovat. Už teď mohu prozradit datum toho příštího, a to 15. a 16. října 2021,“ podotýká havlíčkobrodská spisovatelka.

Kompenzací za letošní ročník bude kniha Země skrytých úsměvů, která nabídne třiatřicet povídek autorek a autorů, jenž na veletrhu v různých letech četli. „V těchto dnech vychází. Jen je mi moc líto, že ji nemohu s velkou slávou uvádět a křtít právě na veletrhu,“ svěřuje se Hejkalová.

Uvažuje ale ještě o jedné náhradě. „Pořád ale přemýšlím, že bych uspořádala nějakou malou předvánoční knižní akci, kam bych pozvala mimo jiné rakouského bestselleristu Andrease Pittlera. Ten se na veletrh tak těšil, že byl ochotný kvůli němu přeplavat i Dyji. Jsou to však zatím jen úvahy. Nejdřív se musím z těch minulých hektických dvou týdnů trochu vzpamatovat,“ uzavírá Hejkalová.