Ivanka Devátá je známou herečkou a později také výraznou českou spisovatelkou. V Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého strávila více než třicet let, poté odešla do penze. Objevila se také na televizních obrazovkách, například ve filmu Mstitel či seriálech Rodinná pouta a Velmi křehké vztahy.

Nyní se naplno věnuje své druhé, spisovatelské kariéře. Dohromady vydala čtrnáct titulů a nejnovější knihy Mezi nebem a peklem, Radši nekoukat a Jak jsem se zbláznila vydala v loňském roce. V současnosti objíždí města po České republice s svou besedou či dvěma talkshow, kde vystupuje za doprovodu italského zpěváka Andrea Andrei či harmonikáře Libora Šimůnka.

„Ivanka Devátá u nás bude vůbec poprvé, takže je to taková premiéra a tudíž nevíme, co od toho máme očekávat. Doufáme, že se to lidem bude líbit. Původní plán byl, že bude beseda u nás v knihovně, ale nyní máme už šedesát až sedmdesát diváků, takže bychom se sem nevešli, proto půjdeme do městského kina. Čekáme, že na besedu přijdou hlavně dámy, protože Ivanka Devátá se zaměřuje zejména na ně, ale doufáme, že se přijdou podívat i muži,“ informovala vedoucí Kulturního zařízení města Ždírec nad Doubravou Zdeňka Lédlová. Beseda začne ve středu 7. března od pěti hodin odpoledne.