Bukhbilegt Erkhbayar je mongolský soudní tlumočník. „Město nás přijalo za své a my v Havlíčkově Brodě pořádáme pravidelně dny mongolské kultury. Na vystoupení v muzeu jsme objednali kapelu z Brna,“ upřesnil tlumočník. I tady v Česku Mongolové slaví svoje svátky například Naadam. „Mongolsky hra, soutěž nebo zápas je naším největším svátkem. Podstatou svátku jsou typicky mongolské disciplíny. Zápas, jízda na koních a lukostřelba. Muži soutěží o ceny ve zvláštní společenské hře která spočívá v cvrnkání speciálně upravených kamenů na cíl vzdálený několik metrů,“ vysvětlil Erkhbayar.

Mongolské ženy se při takových oslavách vždycky oblékají do nejlepších šatů, co mají doma ve stylu národních krojů. Podávají se mongolské speciality, chlapci soutěží v běhu, zápasí spolu. Mongolská kultura je pro Čechy barevná, zvláštní a exotická.

Studenti a pedagog. Ilustrační foto.
Pro ocenění Učitel Vysočiny si přišlo deset pedagogů. I matematička z Ledče

Hlavně mongolské kroje zaujaly Věru Fišerovou. „Je to nádhera, ty barvy. Člověk by měl poznat jinou kulturu a zvyky. Ale to mongolské smažené jídlo chutnalo jako naše koblížky,“ poznamenala návštěvnice.

Program v muzeu začal krátkou přednáškou o mongolské kultuře. „Pak následuje koncert mongolského hrdelního zpěvu a představení hadí ženy. Nebude samozřejmě chybět ani ochutnávka tradičního jídla a ukázka slavnostních krojů,“ představila program za Muzeum Vysočiny Alena Jindrová. V listopadu se Broďákům představí kultura Ukrajiny.