Narodil se 18. září 1959 v Domažlicích jako Jaroslav Smolík a vyrůstal v Hradových Střímelicích, místní části středočeské Stříbrné Skalice. Strojní průmyslovou školu pak vystudoval v Kolíně. Jeho zájem o hudbu se projevil už v roce 1975, kdy se spolužákem Lubošem Trnkou založili svou první skupinu s prapodivně znějícím názvem Travaléři.

Hudby se nevzdal ani během základní vojenské služby, kterou absolvoval mezi lety 1978 a 1980 v Českých Budějovicích. Díky tomu, že zpíval v tanečním dechovém orchestru Horizont, si jako jeden z mála uchoval na vojnu pěkné vzpomínky. Vystupoval prý dokonce v moravském kroji. V jihočeské metropoli se také poprvé setkal se svým pozdějším kamarádem, členem své kapely, muzikantem a hlavně osobním textařem Františkem Kaslem.

Extravagantní, výjimečná a hlavně svá. Taková vždy byla a je zpěvačka, skladatelka a textařka Jana Kratochvílová:

Po vojně Smolík studoval konzervatoř Jaroslava Ježka v Praze, působil jako frontman rockových skupin Rockyt a Kroket a účastnil se amatérských pěveckých soutěží, kde se potkával s pozdějšími hvězdami šoubyznysu Palem Haberou, Ivetou Bartošovou a dalšími.

Jakub a jeho první hit

V roce 1986 si jeho talentu všiml producent Petr Hannig, který mu nabídl spolupráci s Lucií Bílou a skupinou Maximum. Na Hannigův popud si Smolík změnil rodné křestní jméno Jaroslav na lépe „prodejné“ Jakub.

„Petr mi dal další profesionální základ v době, kdy jsem měl začít spolupracovat s Lucií Bílou. Vždycky říkal: ‚Pane Smolíku, v životě nesmíte odmítnout dát někomu svůj podpis. A pamatujte si, že kšeft je svatej, kdybyste měl padnout na hubu, tak musíte jít hrát a zpívat.‘ Poznal jsem záhy, že měl svatou pravdu,“ řekl zpěvák v rozhovoru pro Deník o přínosu známého objevitele talentů pro jeho hudební kariéru.

Chtěl hrát jazz, ale v knize osudu měl napsáno, že se stane králem diskoték. Jak se Michal David dostal na vrchol?

Ještě v roce 1986 spatřil světlo světa první Smolíkův velký hit Až se ti jednou bude zdát, který měl premiéru v pořadu Pozor, začínáme.

Na konci osmdesátých let zpěvák poprvé zakusil popularitu. Spolupracoval se zpěvačkami Martou Stravovou a Martinou Formanovou. Vystupoval společně s tehdejším idolem dívčích srdcí, hercem Lukášem Vaculíkem, ale také s jeho kolegy Miroslavem Moravcem a Dagmar Veškrnovou. V letech 1988 a 1989 pak Smolík absolvoval turné šedesáti koncertů po celém Sovětském svazu, z nějž si přivezl neuvěřitelné zážitky: „Když jsme měli koncert na obrovském stadionu v Tádžikistánu, svedli po sloupu jeden drát a přidělali k němu jedinou zásuvku na 220 voltů, jako kdyby se tam člověk měl přijít oholit,“ vzpomínal.

close 2014. Jakub Smolík s Michalem Davidem. info Zdroj: Deník/Tilen Vajt zoom_in 2014. Jakub Smolík s Michalem Davidem

Po sametové revoluci byl Smolík stále na vzestupu. Na rozdíl od mnohých prominentů Československého popu mu listopad 1989 nezpůsobil odliv fanoušků, spíše naopak. V roce 1994 podepsal vydavatelskou smlouvu s Tommü Records a vyšlo mu album Jakub Smolík Country.

„Vydal jsem několik desek ve stylu country. Myslel jsem si, že člověk si nemůže jen tak z ničeho nic dát na hlavu klobouk a zpívat o kovbojích, když předtím zpíval střední proud. Může, protože když má pěkné písničky, jde to. Vzpomínám si, že když jsem ještě před revolucí začal jezdit po různých klubech, kde jsem se několikrát potkal s Petrem Novákem, říkal mi: Pamatuj si, že pokud je dobrá písnička, lidi si ji najdou,“ uvedl zpěvák.

Do důchodu se nechystá

Mezi lety 1996 a 1998 si vyzkoušel další disciplínu a spolu s Michalem Davidem se pustil do písniček pro děti (Písničky Ferdy mravence, Štědrý večer s panem Ladou, Méďa Béďa a jeho přátelé). Během kariéry spolupracoval s celou řadou dalších osobností české hudební scény (například s Alešem Brichtou, Petrem Jandou, Vašem Patejdlem či Petrem Kolářem) a ještě v roce 2003 byl v anketě Český slavík zvolen Skokanem roku.

Jak začínal a co teď dělá Pavel Horňák?

Smolík má svém kontě více než 22 alb a patří k českým interpretům s největší fanouškovskou základnou. Stále ho baví koncertovat a ani ve svých 64 letech se rozhodně nechystá do důchodu. „Pokud budou lidi chodit, budu zpívat. Když vylezu na pódium, tak mě to neskutečně baví, dělám to rád, se vším, co mohu zpívání dát,“ říká.

Hráli jste kličkovanou? Toto jsou příběhy zpěváků z 80. let

Také jste zpívali, že chcete žít non stop s Michalem Davidem, nebo jste hráli kličkovanou spolu s Daliborem Jandou? Vzpomínáte na hity Ivety Bartošové, Michala Penka, Mariky Gombitové, Sagvana Tofiho, Pavla Vítka, Věry Martinové, Stanislava Hložka, Petra Kotvalda a dalších hvězd československé populární hudby?

Potom je seriál Deníku Zpívali v osmdesátkách určen přímo pro vás. Od 2. srpna v Deníku každou středu vychází seriál, ve kterém se dozvíte, jak skončili zpěváci a zpěvačky, kteří nás provázeli osmdesátými léty minulého století.

Dočtete se v něm, jak prožívali dobu největší slávy i co dělají dnes. Připomeneme vám i jejich nejslavnější písně, které nás provázely hitparádami pozdního socialismu a často i brzkého kapitalismu.

V době diska a depešáků, kdy hudbu ovládly syntezátory a převzaté písničky, často zazářily hvězdy, které si už dnes nikdo nepamatuje, ale spousta jiných tvoří a zpívá dodnes. Podíváme se i na jejich začátky a soukromý život, který s popularitou mnohdy dostal na frak. Žijící zpěváci a zpěvačky připojí i své vzpomínky na pro ně zlaté osmdesátky.

Reportéři Deníku se zaměřili i na fotky z jejich kariéry nebo zajímavosti, jako je typický znak daného interpreta, největší zklamání, skandál či propadák, který zažil, jeho citát, největší hit nebo nejsledovanější video na YouTube. A dozvíte se i to, co jste o něm možná nevěděli. Na webu Deníku bude fotografií a videí (včetně nejslavnějších videoklipů) mnohem více.

Deset největších hitů 

Až se ti jednou bude zdát

| Video: Youtube

Jen blázen žárlí

| Video: Youtube

Živá láska

| Video: Youtube

Ave Maria

| Video: Youtube

O nespočetné kráse těla

| Video: Youtube

Říkej mi táto

| Video: Youtube

Prý chlapi nebrečí

| Video: Youtube

Halelujah

| Video: Youtube

Nejsi má

| Video: Youtube

Víš…

| Video: Youtube

Typické znaky
Podobně jako Martin Maxa je Jakub Smolík typický svým vypracovaným tělem. V mládí hrál tenis, fotbal i hokej a na stará kolena dokonce propadl thai boxu. Při koncertech rád nosí trička s obrázky hollywodských herců jako Steve McQueen či Paul Newman.

Motorkář
Smolík je zapáleným motorkářem. V jeho sbírce nechybí značka Harley Davidson. Její motiv má vytetovaný na rameni a napsal i píseň nazvanou Harley Davidson. V roce 2002 odletěl do USA, kde se zúčastnil motocyklové jízdy po slavné Route 66.

Čtyřnásobný otec
Ze svých vztahů se ženami má Jakub Smolík čtyři děti. Dcery Nikola (1992) a Karolína (1997) už jsou dospělé. S manželkou Petrou vychovává dceru Petru (2006) a syna Jakuba (2012), který po tatínkovi zdědil lásku k motorkám – jezdí motokros.

Podnikání mimo hudbu
Jeden čas zpěvák provozoval cukrárnu a hospodu. „Kdybych neměl zpívání, mohl bych třeba roznášet pivo. Jak v hospodě, tak i v cukrárně se mi potvrdilo, že vždycky, když něco děláte dobře a s láskou, zúročí se to,“ řekl.

Citát
„Mezi námi, já už žádné motorky nemůžu kupovat. Manželka mi to zakázala, protože mám 47 motorek a už je fakt nemám kam dát. A i z toho důvodu, že život utíká a já už s nimi nemám co dělat,“ prozradil v podcastu Boomer Talk.