K tomu všemu připočtěme ještě prestižní ocenění Magnesia Litera a výsledkem je kniha Kafe a cigárko herečky a blogerky Marie Doležalové.

Ta nabízí otevřený a upřímný popis historek z hereckého světa.

Knihu deníkového typu plnou glos a fejetonů vydalo nakladatelství Domino. Po prvním vydání se doslova jen zaprášilo, navzdory tomu, že všechny historky uvedené v knize lze nalézt zdarma na stejnojmenném internetovém blogu. Podíl na tom jistě má nejen herecká kariéra Marie Doležalové, která se proslavila především díky seriálu Comeback, ale i její nedávný úspěch v taneční soutěži StarDance.

Co stojí za jejím spisovatelským úspěchem? Lidé si ji zkrátka zamilovali. Herečka, která za rok oslaví své třicáté narozeniny, totiž sází nejen na obrovskou dávku entuziasmu a upřímné výpovědi, ale bravurně ovládá i vypravěčství. V jejích příbězích lze nalézt humor a sebeironii, která je zabalena do tajuplných historek, které jsou neherecké veřejnosti zcela skryty. Dosud jsem opravdu nevěděl, jak se v seriálech a českých filmech točí erotické scény, jak probíhá studium na konzervatoři, herecké konkurzy či jak vypadá nahlédnutí do scénáře.

V knize čtenáři naleznou na šest desítek textů, které jsou vtipně doprovázené komiksovými stripy kreslíře Jana Hofmana. Opomenout nelze ani netradiční vizuální stránku knihy, stejně jako kvalitu papíru a celkový formát. Kafe a cigárko lze přečíst na jedno nadechnutí, ale čtenáři si ho mohou vychutnat i jako příběh po příběhu. Doležalová dokazuje, že je i zdatnou komentátorkou.

Na druhou stranu může být pro blogerku herecký svět dost svazující, jelikož těžko můžeme nyní předpovídat, zda jí jednou nevyschne zdroj příběhů. Na druhou stranu je ale dost možné, že se dočkáme druhého pokračování knihy. Herečka si totiž během své účasti v taneční soutěži dala od psaní na chvíli pauzu, ale už je zpátky ve formě a čtenáři mohou na blogu každý čtvrtek nalézt nový příběh. Na rozdíl od jiných autorů, blogerka se svými čtenáři na webu i diskutuje.