Příznivci dechové hudby se tak mohou těšit, a to již tuto sobotu, na další pořádný příděl podmanivých polek, líbivých valčíků i řízných pochodů.

V průběhu loňského premiérového ročníku Festivalu dechových hudeb jste divákům nabídli šestici kapel. Podrží si „šestku" i ten nadcházející ročník?
Jaroslav Duben – Podrží. Myslíme si totiž, že to je naprosto optimální počet, a to především z časových důvodů. Každá z kapel zahraje posluchačům v průměru dvacet skladeb. Což je dost na to, aby představily svůj stávající repertoár, a také dost na to, aby si jejich příznivci a fandové opravdu přišli na své.

Přijedou do Havlíčkova Brodu všechny kapely, které jste oslovili?
Zbyněk Palička – Ne, a ani jsme s tím nepočítali. Při dramaturgické přípravě je vždycky potřeba počet malinko nadsadit. Letos jsme oslovili osm souborů.

Slyšel jsem, že ve hře byla i velmi populární Mistříňanka?
ZP – Byla, ale nakonec nepřijede. Ne, že by nějak striktně odmítla, ale termín konání našeho festivalu jednoduše kolidoval s jejím jiným vystoupením. Ale neházíme flintu do žita. Třeba se to povede příště.

Kdo tedy těm stovkám, ne-li tisícům diváků, kteří si nenechali ujít loňský ročník, a v sobotu jistě přijdou znovu, zahraje? Které kapely je svou muzikou potěší?
JD – Kromě Havlíčkobrodské 12 a Rebelky, které hrály i vloni, to budou Dechový orchestr mladých Základní umělecké školy v Chotěboři, což je mimochodem velmi kvalitní a perspektivní kapela, která již získala mnohá ocenění u nás i v zahraničí, dále Březovanka z Čáslavi, Jižani z Českých Budějovic a také Rose band. Mimochodem Jižani jsou velmi kvalitní dechová kapela, které se může pochlubit například i výbornými výsledky v soutěžích Zlaté křídlovky.

Pokud si dobře vzpomínám, vloni jste měli mimo festivalovou dramaturgii vřazeno do programu i vystoupení zajímavého hosta. Byl jím havlíčkobrodský akordeonový orchestr Pohoda Ivany Laštovičkové. Máte i na tuto sobotu někoho takového připraveného? Zopakujete tento sympatický krok?
ZP – Ano a jsme moc rádi, že ještě před oficiálním zahájením festivalu vystoupí na náměstí Leškovanka pod vedením Karla Hrocha.

Kdo se ujme oficiálního zahájení festivalu?
JD – Stejně jako vloni to bude starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl. Tato volba byla v podstatě jasná už dlouho dopředu. Jednak se této role dobře zhostil již při prvním ročníku, a navíc je město Havlíčkův Brod nejvýznamnějším partnerem našeho festivalu.

Které další byste rádi vyzdvihli?
ZP – Tak těch partnerů, bez nichž by pořádání festivalu nebylo vůbec možné, bylo a je víc. O městě Havlíčkovu Brodu jsme již mluvili. Naše poděkování ale patří i Měšťanskému pivovaru v Havlíčkově Brodě, Vinnému sklípku Nádražní 43, společnosti Hyundai Havlíčkův Brod, Dobstavu HB, dobrovolným hasičům z Mírovky a dalším.

Festival tedy krátce před půl druhou zahájí havlíčkobrodský starosta, kdo se ujme role moderátora?
JD – Tak i v tomto případě byla volba naprosto jasná. Stejně jako vloni bude festival moderovat svým charakteristickým, sympatickým a navíc i velmi fundovaným slovem Vratislav Měchura. Jeho tvář dobře znají všichni příznivci dechové hudby i z obrazovky TV Šlágr.

Objednali jste si i dobré počasí?
ZP – Jasná věc! A kdyby náhodou nevyšlo, jsme připraveni, a to daleko lépe, než tomu bylo vloni, i na mokrou festivalovou variantu. Připraveny budou tři velké párty stany, které nám zapůjčil další z našich partnerů, společnost Etimex.

První ročník Festivalu dechových hudeb navštívilo dva a půl až tři tisíce lidí. Očekáváte i letos takovou návštěvu?
JD – Bylo by to super. Navíc jsme vloni zjistili, že publikum na náměstí zůstalo i při dvou silných přeháňkách. Byl to další důkaz toho, že lidi z Havlíčkova Brodu a okolí mají dechovku opravdu rádi. Což nás samozřejmě nejen velice těší, ale také zavazuje.

Letos se festival koná asi o dva týdny dřív. Proč jste termín posunuli z počátku července na konec června?
ZP – Myslíme si, že konec června je pro festival, muzikanty, ale hlavně pro diváky, daleko lepší termín, samozřejmě s ohledem na začínající prázdniny a dovolené.

Ikonou vašeho festivalu je opět osobnost Otty Bauera…
ZP – A ani do budoucna tomu nebude jinak. Již v době, kdy jsme teprve uvažovali o pořádání festivalu dechových hudeb v Havlíčkově Brodě, nám bylo jasné, že ho musíme spojit právě s osobností dnes již bohužel nežijícího vynikajícího muzikanta Otty Bauera. Festival chceme věnovat nejen všem příznivcům dechové hudby, ale také jemu – skutečné ikoně, jak říkáte, tohoto hudebního žánru na Havlíčkobrodsku. Člověku, který vychoval celou řadu vynikajících muzikantů a dlouhá léta vedl i žákovskou dechovou kapelu.
JD – I my dva jsme rukama pana učitele Bauera prošli a k dechovce máme i díky němu poměrně blízko. Proto jsme se rozhodli, že festival bude koncipován a také pojmenován jako Memoriál Otty Bauera.

Otto Bauer

Otto Bauer se narodil 14. března 1932. Byl učitelem Základní umělecké školy v Havlíčkově Brodě a s nadšením vedl žákovský orchestr, který se víceméně skládal z jeho žáků. Otto Bauer za svou kariéru vychoval nespočet dobrých muzikantů, kteří jeho jméno dodnes vyslovují s patřičným respektem a uznáním. Řada z nich se věnuje hudbě na profesionální úrovni. Otto Bauer nikdy neztrácel elán a životní optimismus, navzdory tomu, že se s ním život nijak nemazlil. Otto Bauer zemřel 12. července 2013 a na jeho počest vznikl v roce 2014 Festival dechových hudeb Havlíčkův Brod – Memoriál Otty Bauera, který založili dva z jeho posledních žáků. Byli to Jaroslav Duben a Zbyněk Palička. Letošní festival se bude konat 27. června na Havlíčkově náměstí v Havlíčkově Brodě.

Program
13.30 hodin – Dechový orchestr mladých ZUŠ Chotěboř
15 hodin – Březovanka
17 hodin – Havlíčkobrodská 12
18 hodin – Rebelka
20 hodin – Jižani
22.15 hodin – Rose band
Pozn.: Před zahájením festivalu vystoupí mimo program kapela Leškovanka