Malí návštěvníci mohou luštit šifry, vázat uzly nebo se naučit základy první pomoci. Procvičí si všech pět smyslů, kreativně se vyřádí u skládání origami a jiných hříček.

Výstava oslavuje sté výročí havlíčkobrodského skautského střediska Bobříci. Všechen výstavní materiál patří právě skautům, kteří za pomoci kurátorky Evy Paulusové expozici na konci května sami instalovali.

„Nejvíce návštěvníků přišlo na vernisáž během Muzejní noci posledního května, bylo jich neuvěřitelných 728,“ uvádí Eva Paulusová. Kromě klasických skautských aktivit se příchozí mohli projet na loďkách v parku Budoucnost nebo se zúčastnit zapalování slavnostního ohně na rybníce Hastrman.

A kdy to celé začalo?

„S nápadem na výstavu přišel bývalý skaut Jiří Večera už před deseti lety, kdy ji zorganizoval k devadesátému výročí,“ vzpomíná ředitel muzea Michal Kamp. Pro velký úspěch se skauti rozhodli, že celou akci zopakují i letos. Oproti minulému ročníku se výstava rozšířila do více místností jak v přízemí muzea, tak i v patře a v podzemí, které se věnuje celosvětovému setkání skautů Jamboree, letos pořádanému v Západní Virginii. Podle slov ředitele skauti plánují vystavovat i za deset let, ale nachystaný program má muzeum jen na rok dopředu.

Výstavu vyhledávají převážně rodiny s dětmi. Často muzeum navštěvují i oldskauti, tedy vysloužilí vedoucí ze střediska Bobříci, kteří se poznávají na vystavených fotografiích a nostalgicky vzpomínají na léta strávená v oddíle. K druhé polovině května navštívilo výstavu přes osmnáct set návštěvníků. Expozici máte šanci navštívit do 1. září, poté ji vystřídá výstava k 70. výročí střední průmyslové školy stavební Stanislava Bechyně v Havlíčkově Brodě.

Justýna Kolářová, studentka LŽŠ