Jedná se o originální projekt členů občanského sdružení Fantazáci z Jeřišna za pomoci grantu Nadace O2. Cílem celého projektu bylo navázat spolupráci a kontakt mezi generacemi dětí a seniorů, které od sebe dělí desítky let. Kniha obsahuje 23 povídek od konkrétních autorů, na ilustracích pracovalo více jak 180 dětí. Někteří autoři povídek jsou obyvateli havlíčkobrodského domova pro seniory v Reynkově ulici.

„Zaujala nás ta možnost generačního propojení. My sami jsme se před rokem pokoušeli o něco podobného v rámci projektu Stáří očima dětí. Do projektu Fantazáků se u nás zapojilo šest obyvatelek. Jedna z nich, Marie Rohlíková vzpomínky svých vrstevníků přepsala na počítači a poslala autorům projektu," upřesnila ředitelka zařízení Magdalena Kufrová.

Kniha propojila svět dvou generací

Všechny povídky jsou konkrétními vzpomínkami seniorů na dobu někdy tak vzdálenou, že si ji někteří školáci dnes ani neumějí představit. Hned první místo v knize patří Ireně Trnkové. S ní se osud rozhodně nijak nemazlil, přesto si až do pozdního věku uchovala optimistický pohled na svět a vstřícnost k potřebám druhých.Irena Trnková patří k nešťastnému národu Rusínů, o kterých se v Čechách příliš mnoho neví a mnohý z oslovených studentů středních škol by si Rusíny určitě popletl s Rusy."Vzpomínala jsem na dobu dětství, na vánoční svátky. Psalo se mi dobře, protože minulost a dětství především jsou ve vzpomínkách většinou mnohem hezčí než skutečnost," svěřila se paní Irena, která  se v Domově podílí i na tvorbě seniorského časopisu Jablíčko.

Propojení představ dvou zcela odlišných generací zpočátku trochu lekalo Václava Černocha, jehož žáci ze ZUŠ Havlíčkův Brod a Chotěboř knihu Povídej mi ilustrovali. „Nejdřív jsem z toho měl strach. Říkal jsem si, jak se podaří skloubit představy autorů povídek a někdy hodně malých dětí, které mají k povídkám nakreslit obrázky. Ale byl jsem překvapen, jak si dvě odlišné generace navzájem porozuměly," přiznal havlíčkobrodský výtvarník. Autorkou ilustrace na přebalu knihy je Michaela Špilková z Humpolce.

"Byla to pro mě obrovská výzva, už proto, že ilustrovat knihy je můj velký sen," svěřila se gymnazistka. Na projektu Povídej mi pracoval čtyřčlenný tým Fantazáků, který slíbil, že tato kniha nebude zřejmě jediná. S ohledem na velký úspěch projektu lze očekávat pokračování v podobě knihy Povídej mi II.Akce Fantazáků, která tak trochu připomíná sbírání lidových pohádek v devatenáctém století, se setkala s úspěchem i u Nadace společnosti O2, která projekt letos v září zařadila do programu Think Big.

Díky tomu se autorům podařilo získat finanční podporu v celkové výši 30 tisíc korun. „Většina byla použita na výtisky, které budou rozdány mezi účastníky. Malá část, pět tisíc korun, byla vyhrazena na režijní potřeby," konstatoval za Fantazáky Leoš Doležal.