„Muzeum bylo zavřené pouze pro veřejnost, zaměstnanci do práce chodili. Zaměřili jsme se na dvě velká témata, a to přípravu dalších výstav a práci se sbírkovými předměty. Dělali jsme tak inventuru, zpřesňovali popisy, ošetřovali exponáty… Mě se to týkalo také, mám stále na starosti fond Karla Havlíčka,“ začíná vyprávět ředitel Kamp.

Na návštěvníky se po celou dobu moc těšili. „Jsou smyslem naší práce. K čemu je uchovávat znalosti historie a exponáty, když je nemáte komu prezentovat? Návštěvníci jsou také naším kořením, styk s nimi nás výrazně ovlivňuje,“ říká s úsměvem Kamp.

Jaroslav Kadlec.
Jarní houby jsou lahůdka do polévek a omáček. Víme, kde na Vysočině rostou

Od historie si neodpočinul ani doma. „Ve volnu jsem pomáhal se vznikem knihy o historických fotografiích Ždírce nad Doubravou, kterou chce letos město vydat,“ prozrazuje Kamp.

Vystavovat roušky nebudou

Nastalá situace mu určitým způsobem ovlivnila život nejen po pracovní stránce. „Ne pandemie jako taková, ale podoby reakce světa na ni. Ne nadarmo se říká, že krizové situace ukazují pravé jádro každého z nás a také usměrní myšlení na opravdu podstatné věci,“ přemítá historik.

Speciální výstavu věnovanou koronaviru v muzeu ovšem nechystají. „Tohoto tématu je všude už nezdravě moc. Vystavovat roušky, jako to plánuje Národní muzeum, mi přijde zvláštní. Patřím do kategorie lidí, kteří jsou přesycení a chtějí se věnovat jiným námětům,“ říká ředitel.

Rodný dům Jana Zrzavého, bývalá škola v Okrouhlici.
Co bude s domem Jana Zrzavého? Mohlo by v něm vzniknout vzpomínkové centrum

Svou pozornost tak zaměřuje spíše na výstavy nebo akce na následující měsíce. „Obávám se, že těm velkým na chvíli odzvoní. Koncem prázdnin plánujeme tavbu skla ve Vlkovsku, se kterou se chceme zároveň i rozloučit. Řekli jsme si: Popáté a naposledy. Na září jsme odsunuli i muzejní noc, též ji chystáme ve skromnější podobě. Podobný kurz čekám minimálně pro celý další rok,“ dodává Kamp.

Keramická dílna Jany Březkové je v Přibyslavi atrakcí pro turisty.
Jana Březková: Bůh byl keramik, Adama z hlíny uplácal