Původně byla určená jen pro děti základních škol, postupně se ale rozvinula i pro potřeby široké veřejnosti. „Pro děti jsme vždy připravovali pracovní listy, různá pexesa, aby to měly zkrátka co nejpestřejší. Během posledních dvou let jsme se trochu přeorientovali, a začali cílit i na širokou veřejnost,“ přiblížila hlavní organizátorka Šárka Dvořáková.

Výstava se na všech místech potkává s poměrně velkou návštěvností a oblíbeností. „Letos už jsme byli například v Náchodě, Hradci Králové. Čeká nás ještě dost zastávek,“ řekla Dvořáková. Zároveň dodala, že co se zájmu o historii týká, často v něm děti dalece převyšují své rodiče.„ Na všech zastávkách jsme se setkali s velkým zájmem ze strany mladších. Děti se zeptají na všechno, zajímá je každičký detail, za to patří velký dík těm rodičům, kteří je k tomu vedou,“ dodala ještě.

Nezbytnou součástí výstavy jsou i historické exkursy v podobě přednášek. „Ty se snažím koncipovat tak, aby to nebyl jenom klasický pohled 'žil tady, dělal tohle'. Mým cílem je vyhledávat méně známé informace nebo zajímavosti, a takové věci pak přibližovat návštěvníkům. A proto jsou přednášky tak oblíbené. Málokdo pak postřehne, že výklad trvá déle než hodinu a půl,“ zamyslela se Šárka Dvořáková.

Výstava ke stoletému výročí skautů.
Ke stoletému výročí skautů vyrostlo v brodském muzeu tee-pee

Co se osobností, které na výstavě jsou, týká, návštěvníci se zde mohou potkat s významnými hrdiny napříč celou českou historií. Ke zhlédnutí tak bude například kupec Sámo, Přemysl Otakar nebo prezident Tomáš Garrigue Masaryk. „Každá z postav, které zde máme, je jedinečná tím, jak je originální. Všechny jsme si nechali vyrobit na zakázku tak, aby co nejlépe odpovídaly dostupným historickým pramenům,“ přidává Dvořáková.

Názory na výstavu se ale mezi veřejností značně různí. „Jednomu pánovi se totiž nelíbil náš historický Jan Hus, a tak nám začal kopat do hranice. S tím už ale nic moc nenaděláme, není možné se zavděčit všem,“ uzavřela Dvořáková.