Tajuplná pohádková cesta začala u hasičské zbrojnice, které místní říkají Chaloupka. Tady si čarodějnice se dvěma čaroději připravili zahřívací kolo. Na prvním stanovišti je vítala věštkyně Sibyla, u které se dozvěděli svůj osud a dostali hrací kartičku. Na tu jim pak jednotlivá strašidla lepila kousky obrázků, které na konci daly podobiznu bytosti, u níž se skrýval poklad.

Na zhruba dvou a půl kilometrové trase, která vedla obcí a jejím okolím, na děti čekal například vodník, čerti, čarodějnice, pohádková babička, královna černé magie Zloba, loupežník nebo třeba Šípková Růženka. Právě s jejím probuzením měli někteří problém. „Dej jí pusu, aby se probudila,“ vyzývala jedna maminka svého synka. U něj však převládl ostych, a tak se princeznu rozhodl nakonec jen pohladit. I to však zabralo a úkol byl zdárně vyřešen.

Poslední kousek mozaiky dostali malí čarodějové a čarodějnice u loupežníka. Poté už bylo jasné, že obrázek ukrývá portrét černokněžníka. Stále však neměli vyhráno, protože ho museli ještě najít. „Když ho objevili, tak dostali buřtíka,“ pověděl za organizátory Ondřej Hašek.

Pohádkovou trasu prošly zhruba tři desítky dětí a asi stovka dospělých. Jedním z nich byl i Petr Hanousek z Jeřišna, který na cestě doprovázel své tři děti. „Jsme tu už popáté a všem se nám to moc líbilo. Hlavně dětem,“ pochválil tatínek. Nejvíce se děti zapotily u loupežníka. „Nejtěžší byl asi hod kyjem. Naopak nejvíce nás bavilo házení míčkama u čarodějnice,“ svěřily se Klárka a Mariánka.

Závěr programu oživily čarodějnice svým tanečkem, na jejichž vystoupení navázalo zapálení hranice. Většina čarodějnic stihla včas odletět do bezpečí, a tak nakonec vzplála jen jedna jediná. Tu vyrobily místní děti v rámci výtvarné dílničky pořádané dobrovolnými hasiči.

Akce, kterou pořádá místní spolek Fantazáci spolu s jeřišskými dobrovolnými hasiči, se ve vísce konala už potřinácté. Čarodějnice se ale na stanoviště postavily teprve podruhé. „Letos jsme se chtěli vrátit úplně ke kořenům a udělat opět ryze čarodějnický rej. O scénář se tentokrát postarala Lucka Pelikánová,“ vysvětlila předsedkyně Fantazáků Kristina Honzíčková.

V uplynulých letech si pro děti přichystali řadu různých příběhů. „Každý rok jsme vymýšleli jiná témata a musím přiznat, že už nám pomalu docházely nápady. Loni jsme z Jeřišna udělali šmoulí vesnici, předloni jsme se inspirovali Alenkou v říši divů a rok předtím třeba Harry Potterem,“ prozradila Honzíčková s tím, že příští téma je zatím tajemstvím.