„Největší plus letošního ročníku pro mě je, že se veletrh vůbec koná, neboť kulturní dům nedávno změnil majitele, ale jak se ukázalo, nový majitel má pro tradice knižního veletrhu velké pochopení," konstatovala hlavní organizátorka knižní přehlídky Markéta Hejkalová.
Pro hlavní motto Knihy 
a sny byla inspirací zbrusu nová kniha světoznámého spisovatele Jiřího Kratochvila, která měla na veletrhu svoji premiéru. Na Podzimním knižním veletrhu nechybějí ani letos populární osobnosti literárního světa, například Irena Obermannová či Michal Viewegh, který nedávno prezentoval svoji nejnovější knihu pod názvem Mráz přichází z Hradu. Ta velmi kriticky hovoří o marastu „vysoké" politiky.

Svoboda slova
je relativní pojem

„Je to v pořadí můj 25. román. Rád střídám žánry, píšu romány, scénáře, povídky. Tak jsem zkusil napsat i detektivku. Když jsem psal román Mafie v Praze, narazil jsem 
na případ nechvalně proslulé agentury ABL, která sledovala politiky v Praze 11. Proto jsem svůj nový román rozšířil a udělal ho adresnější," vysvětlil Viewegh, proč se pustil zrovna do kontroverzního románu. Podle jeho názoru svoboda slova pro spisovatele 
u nás, alespoň zatím, pořád existuje. Zcela jiné zkušenosti má srbský spisovatel Saša Stojanovič, který se za svoje názory ocitl i ve vězení a tvrdí, že svoboda slova pro autora je relativním pojmem.

„Po pádu Miloševiče má cenzura u nás jinou podobu," míní Stojanovič. I v celosvětovém měřítku podle něho cenzura existuje, má podobu cenzury korporací, objevuje se cenzura společenských sítí, ale nejhorší je, jak zdůrazňuje Stojanovič, autocenzura samotného autora.

Na veletrhu se prezentuje více než dvě stě nakladatelství. „Možná se obávali, že Podzimní knižní veletrh je poslední, a chtějí si ho užít," okomentovala situaci Markéta Hejkalová. Podle ní je to nebývale vysoký počet zúčastněných, mezi nimž jsou jak ostřílení nakladatelé, tak naprostí nováčci, například Nakladatelství Barbara Ludmily Šelešovské. To se zaměřuje především na v poslední době opomíjený žánr, a sice na poezii.

„V poslední době jsme se zaměřili na projekt Krokusy. Je to edice, kde chceme představit jak zkušené autory poezie, tak nadějné začínající básníky. Snažíme se, aby se naše knihy opravdu dostaly ke čtenáři. Není nic výjimečného, že prodáme během tří týdnů až stovku výtisků," zdůraznila Šelešovská, která na stůl dostává týdně dva až tři nové rukopisy.

„Kvalita je různá. Některá tvorba není publikovatelná, až 40 procent autorů si prostřednictvím poezie řeší spíš osobní problém, zbytek je už skutečná kvalita," zdůrazňuje nakladatelka. Za velké plus považuje Ludmila Šelešovská i korektní způsob jednání nakladatelství s autory. „Autoři, kteří k nám přicházejí, už počítají s tím, že po nich budeme chtít peníze, že si budou muset náklad zčásti uhradit. To se mi z duše příčí, protože někteří autoři to pak řeší tím, že si svoje dílo vydají samizdatem v brožovaném vydání, nevalné kvality. To má bohužel i vliv na zájem čtenářů, neboť i způsob prezentace knihy prodává," míní vydavatelka.

A veletrh se opravdu těší značnému zájmu veřejnosti.  Takřa se nebylo kam hnout. „Já jsem tu nakoupila knižní dárky k Vánocům pro oba rodiče a navíc ještě obal na knížky pro přítele. Jestli utratím ještě další peníze, se uvidí, podle toho, na co narazím. Jinak mě hlavně zajímají obrazové publikace," prozradila s úsměvem přímo na akci třeba Anna Klementová z Havlíčkova Brodu.