V pátek se veřejnosti otevřou brány Muzea Vysočiny v Havlíčkově Brodě, které poprvé představí novou výstavu věnovanou Přírodě Havlíčkobrodska. Tajuplné noční prostory muzea budou lidem k dispozici od 17 hodin až do půlnoci. Uvidí tu ukázky dravců a budou si moci prověřit své znalosti ze světa zvířat při hmatových, čichových a zvukových kvízech. Z dílniček si mohou odnést vlastnoruční výrobek, třeba vyřezanou lodičku z kůry nebo šperk z přírodnin. Ostatní smysly potěší doprovodný hudební program a občerstvení.

Detektivní pátrání nabídne milovníkům napětí brodská Galerie výtvarného umění. Pro zájemce tu bude v pátek připravena detektivní hra „Zločin v galerii aneb podezřelý je malíř. Hra bude probíhat od 18 do 23 hodin. Návštěvníci budou díky indiciím odhalovat falešný obraz a hledat, kde se skrývá ten pravý. V rámci noční prohlídky galerie připravila také divadelní pásmo pro děti na motivy příběhů Aloise Mikulky v podání Matěje Koláře a členů divadelního souboru De Facto Mimo Martina Kacafírka a Martina Koláře. Představení se uskuteční v 18.30, 19.30 a 20.30 hodin. Od 18 hodin jsou na programu také drátkované maličkosti pro starší děti a dospělé a výroba scrapbookingového sešitu s japonskou vazbou.

Muzejní noc se bude tradičně konat i v Městském muzeu v Chotěboři. Ta se k akci z časových důvodů nepřihlásila oficiálně, přesto zážitkový program pořádá. „Muzejní noc bude již potřetí postavena na večerním programu, přespání v barokním sále a zámecké snídani, proto je tato akce jen pro přihlášené, a to pro děti od šesti do deseti let. Letos noc tematicky spojíme i s Nocí kostelů. Děti tak budou poznávat i sakrální památky Chotěboře,“ uvedl Michal Rozhoň z Městského muzea Chotěboř. Akce se bude konat z 9. na 10. června.

Nevšední zážitek návštěvníkům nabízí také světelský zámek. Muzejní noc tu proběhne 10. června a umožní při ní lidem nahlédnout i do zámeckých prostor, které jsou běžně nepřístupné.

Zajímavá akce se bohužel nekoná ve všech muzeích. Z personálních důvodů se k ní nepřipojí třeba Kulturní zařízení Města Přibyslav.

Malý Jirka z babyboxu je nyní v péči lékařů.
Chlapeček z babyboxu se jmenuje Jiří, po krajském hejtmanovi