Od úterý si návštěvníci mají šanci prohlédnout ve výstavních prostorách Havlíčkova domu výstavu nazvanou Tango sklo a její autorkou je odbornice na historii sklářské výroby, Jitka Lněničková.

Dále je k vidění expozice Keramika a sklo, a do třetice byla znovuzrozena výstava – a to pro velký zájem veřejnosti – Egyptské podzemí podruhé. Vernisáž všech výstav se uskuteční v pátek 27. dubna v 17 hodin.

Tématem je sklo

„Těsně před první světovou válkou začal ovládat taneční parkety evropských měst argentinský tanec tango, který přinesl nejen temperamentní pohyby, ale i dosud nezvykle živé barvy tanečních kostýmů. Pod dojmem tohoto módního tance se začalo říkat výrazně barevným červeným, oranžovým a žlutým sklovinám a kontrastním dekorům Tango sklo, které se postupem času stalo nepřehlédnutelným fenoménem českého i evropského sklářství.  Z českých i zahraničních sbírek bude prezentována běžná komerční produkce skláren i špičkové designové výtvory předních umělců a architektů," prozradil Eduard Veselý z muzea.

Umělci inspirací

Výstavu připravilo Sklářské muzeum v Novém Boru. Druhá výstava nazvaná Keramika a sklo odstartovala také v úterý, ovšem jejími tvůrci jsou umělci, kteří se sešli loni na prvním výtvarném sympoziu s mezinárodní účastí v Lipnici nad Sázavou.

Spolupořádá ji Uměleckoprůmyslová akademie ze Světlé nad Sázavou a tématem sympozia byli regionální umělci – Jan Zrzavý a Gustav Mahler. „Jak byli autoři talentovaní, posoudíte z vystavených komorních plastik a objektů z keramiky, doplněných hutně tvarovaným sklem a z několika forem na lehané a tavené sklo," dodal Veselý.

Oblíbená egyptská hrobka láká stále

Třetí výstava probíhá v podzemí již čtvrtý rok a veřejnost se o ni neustále velmi zajímá. Proto se muzeum rozhodlo ji drobně upravit a znovu na ni upozornit. Prohlídka Sennedjemovy hrobky nyní dostala název Egyptské podzemí podruhé.

„Novými objekty, malbami a vizuálními efekty ji doplnili studenti z brodského gymnázia, žáci místní Základní umělecké školy J. V. Stamice a studenti ze světelské Uměleckoprůmyslové školy," dodali pořadatelé.

(han)