Nemohou ležet u rybníků, tak hledají, čím jiným dovolenkový čas vyplnit. Vydělávají na tom muzea, hrady a jiné turistické atrakce? Jak kde.
„Chtěli jsme jet na dovolenou pod stan, ale tohle počasí nám moc nepřeje. Takže děláme spíš výlety na hrady a zámky, abychom z těch prázdnin vůbec něco měli,“ řekla Jana Karlíková před brodským muzeem.


Spokojení jsou například v havlíčkobrodském Muzeu Vysočiny. Na prázdniny totiž zvolili atraktivní expozici Núbie v dobách faraonů. „Máme slušnou návštěvnost – kolem 50 lidí denně. Včetně vernisáže přišlo už asi 650 návštěvníků,“ prozradil Eduard Veselý, pracovník muzea.


Ten nyní s kolegy přemýšlí, jak na výstavu ještě více upozornit kolemjdoucí. „Chtěli bychom na dům instalovat nějaký větší poutač,“ řekl. Podle něj návštěvnosti muzea nahrává horší počasí venku, a navíc lidé na dobu prázdnin nechtějí v muzeu žádné vážné téma, spíše odlehčené a „koukací“, což expozice o starém Egyptu jsou.


Menší návštěvnost má muzeum v Kurfürstově domě v Přibyslavi. Tady se díky grantu Obnova kulturních památek rekonstruují půdní prostory, ale přesto je turistům přístupná expozice o nejstarší historii města ve sklepení domu a výstava Československo mezi válkami ve výstavní síni.


Zájezdy jako náhrada


V rodném domku Karla Havlíčka Borovského je nyní návštěvnost také o něco nižší. Městys ležící mimo hlavní dopravní tahy je navíc letos kvůli rekonstrukci Pivovarské ulice částečně neprůjezdný.


„Většinou sem jezdí turisté auty, ale cyklistů je kromě víkendů celkem málo. Vynahrazují nám to zájezdy,“ prozradila průvodkyně Hana Půžová.
Má však zajímavý postřeh. Přestože část obce neprůjezdná, stává se, že turisté sem zabloudí a při té příležitosti domek navštíví.
„Návštěvnost odhaduji jako standardní. Myslím, že se na ní počasí nijak zvlášť neodráží,“ komentoval situaci vedoucí chotěbořské Městského muzeu Milan Čumpl. Návštěvníci chodí na výstavu nazvanou exoticky Jaguarundi, což je divoce žijící kočka.


Barbora Kališová tu vystavuje své úžasné šperky a na každém z nich je otisk divoké šelmy vidět. Podobně laděné jsou i obrazy Isabely Wallo. Začátkem srpna bude otevřena nová výstava: Ve stylu baroka.