Především v tom, že hlavním pořadatelem je Martin Hašek, pravnuk spisovatele Jaroslava Haška. Program začne v 10 hodin a připraveny jsou pohádky, dechovka, divadlo o Švejkovi a spousta hudby až do půlnoci.

„Žiju tady deset let, ale od narození jsem sem na festival satiry a humoru Haškova Lipnice jezdil s rodiči pravidelně. Při té příležitosti se nám vždycky tatínek ztratil a do Strašic u Rokycan, kde jsme tenkrát bydleli, se vrátil až po pár dnech…," vzpomíná Martin Hašek a přiznává, že festivalové dny pro něj byly vždy plné zážitků a nostalgie. Jenže po revoluci se z akce stal spíš festival dechovek a Haškovy Lipnice jako značky se chytili komerční pořadatelé.

Pestrá zábava 
pro celou rodinu

„Nyní bych po deseti letech chtěl vrátit lidem ten zvláštní pocit atmosféry Haškovy Lipnice, kterou měla v letech minulých: divadla, folková a rocková muzika, soutěže a atrakce pro děti. Myslím si, že česká rodina bude po návštěvě tohoto festivalu spokojená, děti zabaví klauni a švejkové, dostanou odměnu, zaskáčou si v hradech, tatínek si dá točené nealko pivko a poslechne třeba Wabiho Daňka opodál na hlavní scéně, společně si pak můžou zajít na hrané divadlo Dobrého vojáka Švejka," navrhuje Hašek. Do pořádání mohl jít především díky podpoře CzechTourismu.

Při výběru interpretů chtěli pořadatelé pestrý program pro děti i dospělé, takže se startuje pohádkou, program se prolíná s vedlejší scénou, kde budou atrakce pro děti, na hlavní scéně je pak program pro dospělé. I vstupné je lidové – stovka pro dospělé, děti zdarma.

Program festivalu
SOBOTA 21. ČERVENCE
10 – 17 hodin – Krkonošská pohádka, dechovka Švejkovanka v kostýmech, divadlo Osudy dobrého vojáka Švejka, The Hipsters
17 hodin – Wabi Daněk a Miloš Dvořáček
19 hodin – kapela FruFru
21 hodin – skupina Buty
23 hodin – kapela Cirkus Mrodry Ublues
24 hodin – kapela Jezerel
Navíc Švejkové, C. K jednotka 91 pěšího regimentu, vystoupení místních umělců, čestná salva, soutěže pro děti, knihy Osudů dobrého vojáka Švejka budou podepisovat jeho potomci a hasiči předvedou svou vyprošťovací techniku.

Kateřina Malá