U stromečku tady zazpívaly děti z pěveckého sboru Oříšek. K nim se přidala například i Hana Kučerová z Havlíčkova Brodu. „Na této akci jsme byli úplně poprvé, ale určitě za rok přijdeme znovu. Bylo to opravdu skvělé,“ pochválila maminka dvou dětí.

Stejný názor má i další brodská maminka Drahoslava Pučalová. „Líbilo se mi to, bylo to moc hezké. Děti zpívaly krásně, jen je škoda, že neměly mikrofon, aby byly lépe slyšet,“ podotkla Drahoslava Pučalová, jejíž dcera zpívala v Oříšku.

Nejen rodiče se sešli na náměstí, své vnuky přišli podpořit i babičky a dědečkové. „Moc se mi to líbilo a jsem ráda, že se takovéto akce konají. Oceňuji, když někdo něco dělá pro ostatní,“ pověděla seniorka z Brodu Hana Mičková.

„Přišlo hodně lidí a děti z Oříšku byly úžasné. Zpívali malí i velcí, dokonce jsme chvílemi měli i dvojhlas,“ zasmála se spoluorganizátorka brodského zpívání Ivana Mojžyšková a dodala, že celkovou účast odhaduje na 400 lidí.

Spokojení byli i samotní malí zpěváčci. „Byl jsem tady s maminkou a moc se mi to líbilo. Nejraději mám písničku Půjdem spolu do Betléma, kterou jsem si také zazpíval,“ podělil se o své dojmy šestiletý Vojta.

Online reportáž

Právě koleda Půjdem spolu do Betléma vedla i u ostatních zpěváků. „V naší rodině ji máme nejraději,“ prozradila Drahoslava Pučalová.

„I naše nejoblíbenější koleda je Půjdem spolu do Betléma. U stromečku sice koledy nezpíváme, ale možná to letos kvůli dětem změní,“ svěřila se Hana Kučerová.

Koledy zněly i na dalších čtrnácti místech. Zatímco Příseka a Boňkov byly nováčky, a své příznivce tak teprve hledají, na zbylých dvanácti místech se lidé schází pravidelně. Od samého začátku, tedy už devět let, se zpívá ve Světlé nad Sázavou.

„Na začátek jsme drželi minutu ticha za tragedii v Ostravě. Účast na koledách byla u nás letos daleko větší než posledně, zkrátka rosteme,“ prozradila učitelka Eva Pejchalová z folklorního souboru Škubánek ve Světlé nad Sázavou a dodala: „Měli jsme k dispozici 50 textů a ještě se nám nedostávalo. Takže odhaduji účast tak 60 lidí.“

Tragickou událost v Ostravě uctili i v Golčově Jeníkově, kde v přístavbě školy na úvod zapálili svíčky. „Přišlo přes padesát lidí,“ hlásila Olga Fialová, ředitelka Domu dětí a mládeže Golčův Jeníkov.

Koledy se zpívaly i v Okrouhlici u stromečku na návsi. Podle organizátorky Terezy Novotné přišlo zpívat koledy až 180 lidí. Vánoční koledy zněly i v obci Pohled. Zpívat přišlo podle pořadatelů asi 60 lidí všech věkových kategorií. Na závěr se zpěváci posilnili horkým punčem. V Bezděkově přišlo podle Martiny Fouskové zpívat koledy 40 lidí.

Podruhé se zpívaly vánoční koledy v Kynku, kam zavítalo zhruba 200 lidí, a před mateřskou školkou v České Jablonné na Přibyslavsku. Podle organizátorky Elišky Pometlové přišlo asi 20 lidí.

V Nádražní ulici v Ledči nad Sázavou si přišlo zazpívat 50 lidí, akci organizovala základní umělecká škola a podle pořadatelů byla atmosféra vskutku sváteční a domácká i s vánočním cukrovím.

Už poosmé se zpívaly koledy v Dlouhé Vsi u stromečku před základní školou. Podle starostky Ludmily Němcové se sešlo 35 zpěváků, hlavně dětí, které organizátoři podarovali perníčky. Pro dospělé byl připravený punč.

V Dolním Městě si přišlo zazpívat 50 lidí. Ve Vepříkově se koledy zpívaly u kapličky, zúčastnilo se 45 lidí. V Mírovce na návsi u hřiště si přišlo zazpívat koledy podle organizátorky Jiřiny Trbuškové 15 lidí.

Poprvé zněly koledy v obci Příseka na Světelsku. Podle organizátorky Elišky Drápelové si před obecním úřadem notovalo víc než 20 lidí.

Premiéru měly Koledy s Deníkem také v Boňkově. Tady zpívání zorganizovaly místní ženy, zpívalo se před obecním úřadem, sešlo se 12 lidí, kteří si slíbili, že příští rok do toho půjdou znova.