Pořadatelům multižánrového festivalu STOCK Dobrohostov se letos podařil zajímavý dramaturgický počin. V polovině srpna představí v průběhu dvou festivalových dnů dva nejznámější české představitele žánru jižanského rocku. V pátek 12. srpna vystoupí na letním parketu v Dobrohostově Žlutý pes Ondřeje Hejmy – a hned o den později kapela Pumpa!

Přestože je Pumpa dvě desítky let ve stínu svého mediálně zdatnějšího žánrového souputníka (Žlutý pes), v letošním roce skvěle obstála v zajímavém testu popularity. V soutěži organizované rádiem BEAT o předskokana AC/DC na jejich květnovém pražském koncertu Pumpa posbírala nejvíc hlasů. Že management AC/DC dal přednost někomu jinému, je jiný příběh…

Na vznik Pumpy na jaře 1981 vzpomíná Michal Němeček jako jeden ze tří zakládajících členů a kapelník v rozhovoru pro Rádio Dixie s podtitulem Pumpa nikdy nebyla tancovačková kapela či v seriálu Bigbít, který svého času vysílala Česká televize.

"Jméno vymyslel Tonda Smrčka. On dřív hodně poslouchal Jeffa Becka a ten měl skladbu The Pump, dávno před Aerosmith. Odtud přeneseno Pumpa, což mělo taky vystihovat rytmus, hudbu, která pumpuje." Inspirací pro vznik kapely byla především hudba Lynyrd Skynyrd, ZZ TOP, Johnnyho Wintera, Aerosmith či AC/DC. "V textech se neřeší nic, nad čím by bylo třeba dlouze přemýšlet. Ostatně hardrock s bluesově-jižanskými akcenty by se nějakým filozofováním zalykal. Tady jde o energii šlapající rytmiky, svěží nápady, tryskající z vyhrávek slide kytary." (z recenze cédéčka). První vystoupení kapely pod názvem PUMPA se uskutečnilo v roce 1982 v pražské Malostranské besedě.

Pumpa brzy po založení začíná sbírat první vavříny – Beat salon (1982), Vokalíza (1984), rozhlasová soutěž Větrník (1986)… Řada místních pamětníků se jistě rozpomene na vystoupení Pumpy v Havlíčkově Brodě na soutěžní přehlídce Rocková Vysočina.

"Oč jednodušší to měla Pumpa s názvem, o to složitější to bylo s udržením personální stability kapely. Neuplynul prakticky žádný rok, aby nedocházelo k výměnám muzikantů na všech postech kromě jediného – první kytary a kapelníka (Němeček)." (článek Pumpa stále pod tlakem).

Čtyřiadvacet sestav

Jedním z nejzajímavějších dokumentů, který najdeme na stránkách kapely, je přehled sestav od května 1981 do současnosti. I otrlého harcovníka překvapí 24 sestav, což dává průměr životnosti necelých osmnáct měsíců. "Ono by to mohlo vypadat, že jsem nějakej šílenej Blackmore, kterej lidi použije na rok a pak je vykopne, ale to by ti nikdo z bývalých spoluhráčů neřek´. Já jsem někoho vyhodil z kapely jenom dvakrát. Za mnoho odchodů mohly peníze," říká Michal v rozhovoru pro časopis Big Beng. "Nejvyšší amatérská platová třída byla třicet korun za načatou hodinu, takže jsme hráli dvě hodiny a jednu minutu a tím jsme si mohli počítat třikrát třicet a každej jsme brali devadesát hrubýho za vystoupení. Pak přišel nějakej Říha, a to ještě v lepším případě, nebo nějakej Vondráček, a hned řekl „My ti tady zajistíme dvojku souboru a budeš mít za večer čtyři stovky". Navíc neměli problémy s policajtama. Tomu už dneska nikdo ani nevěří, zaplať pánbu, že je to pryč."

Kapelou prošli namátkou: Jindřich Vobořil, který se později dal na muzikálovou dráhu (Annáš v první pražské inscenaci Jesus Christ Superstar aj.), Dan Horyna (přechod k Merlinu), Milan Balcar (Katapult), Zdeněk Barták (Michal Prokop & Framus Five), Ondřej Konrád (Blues Band Luboše Andršta, jinak též hudební publicista) a dlouhá řada dalších muzikantů.

Na webu www.pumparock.cz zaujme perfektně zdokumentovaná historiografie. Nikdy nehráli na akcích jako byl Festival politické písně v Sokolově ("Tam se například vyvez Arakain. Málokdo to dneska ví, ale díky tomu potom měli zelenou. To není jejich kritika, ale konstatování, že se asi Pumpa tehdy nechovala dostatečně „tržně"). I tato skutečnost byla jedním z důvodů, že kapele, která byla v polovině osmdesátých let na vrcholu, nebylo umožněno vydat desku. To se podařilo po mnoha peripetiích až o mnoho let později.

V roce 1999 u Popronu vydávají …tak tradá! Není bez zajímavosti, že vydání tohoto prvního alba skutečně velkorysou částkou podpořil Zdeněk Barták, který jako zpěvák v kapele působil v jejím prvním období do roku 1985. "Hodně jsem spokojen s celou plackou, nejen s úvodní Hodim si lano, což je taková poklona AC/DC", říká Michal v rozhovoru pro časopis Spark.

V roce 2002 si PUMPA konečně (!) plní dlouholetý sen a vydává komplet tří prvních LP, která nakonec z různých důvodů nakladatelství Supraphon a Panton nevydala: Ozvěny (1983), Parní pumpa (1986) a Otužování (1994). Tím je splacen dluh vůči fanouškům.

Kapela dnes vystupuje v sestavě, která se stabilizovala v září 2008. Ve všech případech jde ovšem o muzikanty, kteří v kapele poprvé začali hrát nejpozději do začátku nového století. Po delší absenci se do kapely vrátili Roman Krajdl (únor 2007) a Milan Lebeda (září 2008). Můžeme tedy očekávat, že PUMPA se v Dobrohostově představí v dobře sehrané sestavě:

Michal NĚMEČEK - kytara
Zdeněk JAKUBEC - zpěv
Pavel MARCEL - kytara
Milan Bogo LEBEDA - baskytara
Roman KRAJDL - bicí

V roce 2012 PUMPA v ustálené sestavě vydává zatím poslední album s názvem Masařka. A kapela pořád tvoří. Na podzim 2014 zveřejňuje video klip k nové skladbě O tom to může bejt. V ní Michal Němeček vzdává hold své druhé největší vášni: horolezectví a vysokohorské turistice.

Občas se stane, že hlavní inzerovanou kapelu na festivalu někdo nečekaně zastíní. PUMPA vystoupí v sobotním programu v hlavním čase od 21:00 hodin a jsem si na 100 % jistý, že jí podobný osud nečeká. Na vystoupení PUMPY se hodně těším. Je snadné o ní stát!

ROZHOVOR SE ZAKLADATELEM KAPELY MICHALEM NĚMEČKEM EXKLUZIVNĚ PRO FESTIVAL V DOBROHOSTOVĚ

Michale, ještě děláš domovníka?
Na své vilce v Senohrabech ano.

Cítíš křivdu, že vám tehdy navzdory očekávání fanoušků nevyšla deska?
Je mi to samozřejmě líto, ale nebudu se tím užírat do konce života.

Pamatuješ si na vystoupení Pumpy v roce 1986 na festivalu Rocková Vysočina v Havlíčkově Brodě? Utkvělo ti něco z té soutěžní přehlídky?
Byla to pěkná akce, skamarádili jsme se tam s karlovarskou skupinou Coda. Moc fajn kluci a výborný muzikanti.

Co říkal tvůj táta, saxofonista v jazzovém orchestru, na vznik Pumpy? Jak se mu líbila vaše muzika? Jak prožíval váš hudební vzestup?
Táta z toho měl samozřejmě radost, muzika se mu líbila. Hlavní muzikant v rodině byla moje máma, slavná swingová zpěvačka (1937-43 Melody Boys R. A. Dvorského).

Máte za sebou hodně přes tisíc koncertů. Na jaké vystoupení vzpomínáš jako na nejpodařenější? A jaké bylo nejbizarnější? Čierna pri Čope?
Čierna bylo jedno z nejbizarnějších (Humenné bylo taky povedené). Nejvydařenějších bylo několik. V poslední době všechny společné koncerty s legendami southern rocku Molly Hatchet, Blackfoot, Skinny Molly.

V říjnu loňského roku jste doprovázeli americkou jižanskou kapelu Skinny Molly na vystoupeních v Praze a v Karlových Varech? Navázali jste nějaký osobnější kontakt? Jak se koncerty vydařily?
Dost jsme se skamarádili (stejně jako s Molly Hatchet a Blackfoot). Při poslední evropské šňůře měli Skinny Molly po koncertech v Čechách uprostřed německé tour den volna a ten využili k návratu z Hamburku do Prahy, aby s náma zakalili po pražských pivnicích. Později na skandinávské šňůře náš kytarista Pavel Marcel zaskočil na cca 15 koncertů za nemocného Jay Johnsona!

Zaujala mě vaše anketa na webových stránkách o skladbách, které budete hrát na koncertech. O které skladby je největší zájem?
1) O tom to může bejt 66,7 %
2) Tak tradá 66,6 %
3) Masařka 55,6 %

Chystáte nové album? Není problém hrát na koncertech nové věci, když po vás všichni stejně chtějí hlavně Nasaď páku a Tradá?
Nové album chystáme, materiálu je už dost. „Nasaď páku" mi leze krkem, „Tak tradá" mi až tak nevadí. Deep Purple taky nesměj vynechat Smoke on the water…

Kdy a kde jste hráli naposledy na Vysočině?
Nejspíš Želivka u Humpolce - motosraz. Předloni v létě.

Je ve střední Evropě ještě nějaký středověký hrad, který jsi nenavštívil?
Tak deset tisíc. Už se tomu věnuju jen příležitostně.

Skladba Prozatím se vašemu typickému repertoáru obsahem i délkou dost vymyká. Hrajete ji na koncertech? Zahrajete ji v Dobrohostově?
Je to rozloučení s mými rodiči, občas to hrajeme (stejně jako Slzy), když někdo blízký umře - naposled bývalý člen kapely Radek Křemenák. V Dobrohostově ji určitě nezahrajeme.

(dop)