Vypráví o tom autorka a režisérka představení Yvonna Kršková z Divadýlka Mrak.

Jak vznikl název souboru?
Dlouho jsme hledali ten správně znějící název souboru. Samozřejmě máme stále na paměti muzikanty a jejich písničky, kteří se pod jménem Duo Pohled zapsali do dějin folkové hudby…a protože naši vesničku, ze které většina z nás pochází, máme rádi, hledali jsme, jak písmenka a její název také zkombinovat…, a nakonec vzniklo : Divadlo Pohled z Vysočiny.

Jaký je, nebo byl rozdíl mezi představením v Pohledu a v Praze?
Celých dvanáct let se herci, – děti i dospěláci, scházeli tady v Pohledu, aby odehráli příběh o narození Ježíška. Herci obdrželi texty, které se naučili doma, a pak se dopoledne vyzkoušelo – kde kdo má stát, kam mluvit a jít a odpoledne se představení odehrálo.
Pozvání odehrát představení na Staroměstském náměstí v Praze bylo báječnou výzvou, za kterou se ale skrývala spousta práce. V Pohledu jsme především zvyklí, že se část vystoupení odehraje u kostela Svatého Ondřeje a průvod Tří králů pak dojde 2km dlouhou procházkou, ke kostelíku U svaté Anny, kde jsou již připraveny jesličky…tohle vše se muselo přepsat tak, aby příběh byl odehratelný – co nejjednodušší formou, při minimální změně kulis, na jednom místě, na jednom jevišti. …a tak se měnily příchody a odchody na jeviště, z andílků se stal velký andělský chór, který své koledy poctivě pěvecky nazkoušel, z pastýřů se stali najednou muzikáloví herci – kteří nejen, že hrají, ale také zpívají a trochu tančí.

Několik dní před odjezdem, paní Kratochvílová, která původně hrála babičku ,odřekla svoji účast – ze zdravotních důvodů, a tak se její role ujala paní Machová – za což jsme jí všichni vděční, protože byla skvělá.

Všichni přípravě věnovali spoustu volného času. Na poslední chvíli,se došilo  ještě několik kostýmů, doladily jednotlivé výstupy, dozkoušely detaily, a soubor byl připraven.

V neděli ráno, v 8.30h jsme se celý tým – herci i technika sešli u Obecního úřadu, kde byl již přistaven autobus. Technici do autobusu naskládali obří rekvizity…a trošku nás všechny zarazil fakt, že autobus nesmí parkovat, ani zajíždět do centra města, takže si své rekvizity poneseme od Masarykova nádraží až na Staroměstské náměstí.

Po střechu naplněná dodávka, ve které byly kostýmy, kulisy  a aparatura, jela zároveň s autobusem. V Havlíčkově Brodě jsme dokoupili limonády, do autobusu přistoupili poslední účinkující a my vyrazili.

Téměř po celou cestu nás provázelo mrholení a uplakané počasí, dětem cestu ale zpříjemnila pohádka. Pan řidič jel přesně na čas, a tak jsme se mohli na malé občerstvení stavit i před dojezdem do cíle.

V cca 11h jsme dorazili k Masarykovu nádraží, a vyrazili přes Náměstí republiky, Celetnou ulicí – kde naše obr jitrnice, obr preclík a obr koláč vzbudily obr zájem fotografů – takže s malými zastávkami – až na Staroměstské náměstí. To už na nás vykoukla i modrá obloha.
V té době už dojela dodávka, a tak se začaly stavět kulisy a aparatura. Technika zabydlovala stany, které sloužily jako zázemí pro herce. Začaly se rozkládat kostýmy a klobouky, šminky a rovnat andělská křídla…v mezičase si herci  „obšlápli " jeviště a udělali malou zkoušku, aby je nic nezaskočilo.  To už za námi dorazili i červený král, který dojel až z Havířova a dudáček z Opavy…

A najednou jsme si připadali jako v Pohledu – za námi dojela i spousta Pohleďáků – rodičů a diváků, kteří si ten den spojili s možností soukromého výletu......a to nás opravdu moc potěšilo.

Ve 13 hodin zahájila svůj koncert skupina Balanus, která hraje středověkou hudbu, a protože hrála hodinku, byl to jediný čas pro naše divadelníky, kdy se mohli občerstvit, a pak už od 13.30h se začali líčit a oblékat naši aktéři.

Staroměstské náměstí se zastavilo

O hodinu později se Staroměstským náměstím již linuly úvodní tóny melodie našeho příběhu, hlasy babičky a vnučky, a ve své herecké premiéře, v roli babičky vystoupila na hlavní pódium paní Machová a v roli její vnučky Ivetka Štrálová, jejich úvodní výstup vystřídali Honza Šidlák a Zdenda Kutlvašr, kteří nejdříve odehráli, a pak s andělským sborem i zazpívali vánoční koledy, pod dirigentskou hůlkou Archanděla –  Petra Lebrušky ( Jihlava ), za doprovodu kytary Josefa Meleny…a pak už se dál odvíjel příběh tak, jak jej hráváme v Pohledu – malé i velké anděle střídali malí i velcí koledníci – dvůr krále Heroda opět navštívili Tři králové a scéna narození Ježíška vzala dech všem přihlížejícím, stejně tak jako něžné tóny flétny Lucky Klementové.

Na harmoniky bravurně zahráli koledy a publikum si získali bráškové Ondra a Honzík Novákovi, kteří svým uměním umocnili celé představení ( a já moc děkuji, že s námi vystoupili)..

Nebývalý aplaus, který provázel jednotlivé vstupy, průběžně dokazoval zájem publika.

Občas zpočátku sice drobně zamžilo…naštěstí naše herce nic „ nerozhodilo", a tak můžeme s hrdostí říct, že téměř každý, kdo šel tu neděli přes Staroměstské náměstí, se zastavil a sledoval divadelní představení, které na vánočně nazdobeném pódiu dostalo najednou další poetický a až nebeský rozměr.

Za několik minut bylo okolí pódia doslova našlapané a herci hráli příběh před plným náměstím…nebe se smilovalo a přestalo i pršet…
Bylo to krásné, poetické a dojemné zároveň, dokonce ve chvíli, kdy u jesliček promluvila panna Marie – se zvedl lehký větřík,  a jemně povlával závojem herečky…diváci se pak i ptali, jak jsme dosáhli takového efektu… Na konci představení nadšení diváci děkovali za krásné a důstojné zakončení vánočních svátků, děkovali za to, že u nás na Vysočině zachováváme tradice, a za to, že „ představení nebylo uměle-umělé, „, ale s láskou a pokorou hrané…

Fotografie dětí i dospělých účinkujících obletí navíc alespoň půl světa – v Asii nám to jistí skupina Japonců, kteří fotili a natáčeli všechno, nebo alespoň Japonka, která se nechala fotit v náručí Tří králů, v Rusku holčička, která se rozhodla, že bez svatozáře anděla neodejde a ve Francii turistka, která byla strašně nervózní, že andílci nemůžou pózovat půl hodiny podle jejích přání, protože také musí  hrát…zkrátka, kolem našich herců byly stovky zvídavých turistů, které divadelní představení mile překvapilo, zaskočilo a ohromilo.

Po představení naši aktéři všem zájemcům zapózovali, a pak hodiny na Staroměstské radnici  odbimbaly  16.30h a byl nejvyšší čas zabalit vše, co jsme si dovezli a donesli a vydat se zpátky k autobusu a domů.

Domů jsme dojeli kolem osmé hodiny večerní, sice unavení, ale šťastní, že my amatérští herci z malé vesničky v srdci Vysočiny se neztratíme ani ve velkoměstě v srdci Evropy. 

(dop)