Poprvé totiž budou moci diváci v Česku slyšet operu v českém jazyce. V sobotu totiž budou satelity ze zámoří přenášet Dvořákovu Rusalku. K vidění a slyšení bude nejen v řadě českých kin, ale i pod širým nebem.

Přelomový přenos z Metropolitní opery v New Yorku, který představí českou Rusalku v hvězdném obsazení, zcela výjimečně nabídne společnost Aerofilms ke zhlédnutí také na projekci pod širým nebem. Ta se bude konat v samém srdci Prahy, přístupná bude zdarma a všem.

Jako jediné na Vysočině nabídne od 18.45 hodin čtyřhodinovou Rusalku i kino v Chotěboři – společně s dalšími sedmadvaceti kiny ve třiadvaceti českých městech. Spolu s přidanými sály v multikinech tak zazáří Renée Fleming s Piotrem Beczałou na třiceti čtyřech plátnech napříč Českou republikou a Rusalka velmi pravděpodobně porazí návštěvnostní rekord Carmen z roku 2010.

Dnešní chotěbořská operní projekce je beznadějně vyprodána, ze záznamu si ji však mohou zájemci užít 16. února v mimořádně přidaném promítání.

Na rozdíl od běžnějších nastudování Rusalky s prvky experimentu, je inscenace Rusalky pod režijním vedením Otto Schenka velmi tradiční. „Jsem šťastná, že je Rusalka zařazena, hodně jsem si to přála. Obsazení je fenomenální, uvidíte, že je fantastické. A tento můj dojem se nyní při zkouškách jen a jen potvrzuje," sdělila sopranistka Renée Fleming v rozhovoru pro Pátek Lidových novin.

„Není pro nás překvapením, že Rusalka z New Yorku vzbuzuje takový zájem u českých diváků, příjemně tím ale byli zaskočeni kolegové v Metropolitní opeře, kteří za vrchol sezony považují globálně nejoblíbenější operu Bohému, chystanou na 5. dubna. Rozhodli jsme se věnovat dárek všem bez rozdílu a Rusalku zpřístupnit pod širým nebem, v den přímého přenosu, na náměstí Republiky v Praze," uvedl Ivo Andrle ze společnosti Aerofilms, která drží licenci k přenosům z Metropolitní opery do kin.

A navíc všichni návštěvníci s příjmením Dvořák, kteří budou Rusalku sledovat v přímém přenosu v kinech, se na místě dozví o překvapení, jež pro ně přichystala společnost Aerofilms.

Kateřina Malá