Příchozí se mohou těšit celkem na šest filmů, a to Frozen Road, In Gora, Lapin Kulta, Into Twin Galaxies, Kámen, nůžky, Vagus a Freezing. „V letošních filmech se podíváme do Grónska, Chile nebo projedeme obytným školním autobusem hory v Evropě,“ lákal jeden z pořadatelů David Myslivec. „Pro mě osobně je jedničkou dokument Kámen, nůžky Vagus,“ dodal.

„Kámen, nůžky Vagus ukazuje, jak vypadá příprava tréninkové skupiny Ondřeje Banka. O nostalgickém návratu na finskou řeku Ivalo vypráví film Lapin Kulta. Místo plavidla budou však v hlavní roli tentokrát lyže a sáně. Parta nadšenců má sen – sjet na kajaku nejseverněji položenou Grónskou řeku. Mrazivé podmínky však dělají z běžné vodácké expedice opravdu extrémní zážitek, těšte se na film Into Twin Galaxies,“ začala s popisováním jednotlivých filmů manažerka festivalu Jana Ryantová.

„Někdo radši brázdí upravené trasy, slalom, sjezd. A někdo jezdí tak rád, a tak dobře, že jsou z toho medaile na světových sportovních podnicích. Všechny dobrodruhy, tuláky a samotáře zveme na film The Frozen road, který je pohledem do duše cyklisty, který se vydal úplně sám vstříc mrazivým pustinám severní Kanady. Kdo by nesnil o tom být digitálním nomádem, žít tam, kde se nám zachce, dělat co nás zrovna napadne, třeba objevovat nedotčené balkánské svahy jako ve filmu In Gora. Snímek Freezing je pak příjemným odlehčením. Dvojice surfařů podává svůj výlet za vlnami omývající Island s osobitým britským humorem,“ poodhalila Ryantová děj dalších snímků.

Zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou. Ilustrační foto.
Tropické teploty návštěvnosti památek spíše uškodily

Snow Film Fest se v Brodě koná už pošesté a u diváků se těší velké oblibě. „Festival si za roky své existence vytvořil stabilní diváckou základnu, která se každoročně na promítání sejde a naladí se na zimní dobrodružství,“ pochvaloval si Myslivec.

Na pořádání tohoto festivalu se Myslivec nepodílí náhodou. „Rád cestuji a na horách jsem jako doma, pořádám i cestovatelský festival Expediční kamera, takže Snow Film Fest byla jasná volba,“ prozradil organizátor.

Sám je velkým milovníkem zimních sportů. „Zimní sporty mě provázejí od dětství, alpskému lyžování se věnuji závodně od svých 14 let, ale velmi rád jezdím také na snowboardu. Před dvanácti lety jsem zakládal HB SKI TEAM, což je tým věnující se alpskému a travnímu lyžování a vychoval mnoho skvělých lyžařů,“ vyzdvihl Myslivec.

Hrob Jana Zrzavého na hřbitově v Krucemburku.
Kde jsou na Havlíčkobrodsku hroby slavných