Po tři dny se tu budou střídat výborné kapely, v pátek večer to rozjede legendární česká formace Žlutý pes. Jedním z jejích zakládajících členů je i kytarista Petr Roškaňuk.

„Narodil jsem se v Havlíčkově Brodě a rodiče tam krátce po mém narození bydleli u prarodičů, ale to si už nějak, nevím proč, nevybavuji. Později jsme se odstěhovali. Potom jsem se vrátil a v letech 1968 až 1970 chodil na Základní devítiletou školu na Rubešově náměstí. Poté jsem se naplavil do Prahy a už tam zůstal. Dodnes se do Havlíčkova Brodu vracím, mám v Brodě několik velmi dobrých kamarádů. Dokonce jsem si tu zahostoval s Traffic Jamem a Kejvavými koňmi. Rád bych touto cestou poděkoval Karlovi Koutnému a Pavlu Doležalovi za tyhle skvělé zážitky, jsou to výborné kapely a lidé," objasnil Roškaňuk svůj vztah k rodnému kraji.

Jak jste se dostal to Žlutého psa?
Lano mi dal Honza Martinek s Ondřejem Hejmou v roce 1978, bylo mi dvacet. S Honzou jsme byli sousedé, takže jakmile jsem přes Honzu přičichnul k blues a rock´n ´rollu, popadnul kytaru a nebylo cesty zpět. Je to nevyléčitelný virus. Honza mně znal od narození, protože jsem s rodiči jezdil do Prahy právě do sousedního domu k druhým prarodičům už jako malej kluk.

Jaké máte kytarové vzory? Měnily se v průběhu času?
Měnily. Byli to hlavně Blackmore, Kim Simmonds (Savoy Brown), Andy Powell, Ted Turner (Vishbone Ash), Clapton, Healey, Johnny Winter, Vaughan, krátce Gilbert, dnes K.W. Shepherd a několik dalších.

Pamatujete celou éru Žlutého psa. Kterého alba a skladby si sám ceníte nejvíc?
Pamatuju si všechno. Jen jedno období si pamatuju poněkud mlhavě, protože nám dělal sponzora dovozce mimořádně kvalitního amerického bourbonu Rebel Yell. V albech ani nemám zvláštního favorita. Myslím, že jsem byl prakticky u všech nahrávek. Na koncertech mám rád paradoxně převzatou skladbu Free Bird, kde se s Honzou opravdu vyřádíme.

V polovině osmdesátých let, když to po emigraci Jirky Hrubeše Žlutý pes na nějakou dobu zabalil, jste hrál 
ve dvou mých hodně oblíbených kapelách Framus Five a Marsyas. Sice krátký čas, ale natočil jste s nimi docela důležitá alba Nic ve zlým, nic v dobrým a V přítmí. Jak vzpomínáte na Michala Prokopa a Zuzanu Michnovou a vůbec na tohle psí mezidobí?
Framus byl pro mne opravdu důležitý, protože jsem se konečně v té době proklestil bariérou přehrávek a podařilo se mi legalizovat takzvané svobodné povolání, jak se tomu tenkrát říkalo, být takzvaně na volné noze. Bolševik to nesnášel a nechtěl pustit muzikanty k lizu, tak jsem si musel sednout k teorii a technice, s čímž mi zásadně pomohl kytarista Václav Veselý. Zhruba v té době byl členem Etc, hrál tam s bráchou, basistou Jiřím Veselým. Dodnes jsem Vencovi Veselému vděčný, že byl tak přísný a donutil mně cvičit, předělat techniku hry, podívat se na teorii, a když je to nutné, používat noty. U Framus jsme pak spolu asi dva roky i účinkovali. Obě alba, Nic ve zlým i V přítmí s Marsyasem považuji za velmi dobrá, i když u Marsyas jsem se jen mihnul. Obou těch příležitostí si dodnes velmi vážím.

Jak zvládáte ukočírovat všechny svoje hudební aktivity? Máte aktuálně ještě nějaké další jednorázové koncertní projekty?
Stíhám, ale těžko. Skládám a natáčím poměrně dost muziky pro reklamu i film. Vystupuji kromě Psa a Nové Růže ještě jako host s UBS – Underground Blues Session, a se svým volnočasovým bluesrock bandem Blackout. Bez detailního diáře, kde to mám téměř po hodinách a bez absolutní pracovní sebekázně by to nebylo možný stihnout.

Baví vás víc práce ve studiu nebo živé koncerty? Jako laik bych řekl, že je to jasné – koncerty, ale co vím, spousta muzikantů to tak zdaleka nemá…
Obojí mě baví, každý jinak. Bez koncertů je kapela mrtvá, koncerty jsou ten správnej adrenalin do žil toho bandu. Máme už několikátým rokem i výborný tým techniků, roadie a zvukaře. Myslím že nejlepší, co jsme dosud měli. Pes existuje už osmatřicet let a zájem o kapelu stoupá, což je opravdu pozoruhodné. Já to to přičítám tomu, že hrajeme prostě dobře a že zřejmě ta pohoda z toho jeviště nějak vyzařuje ven. No a nahrávání ve studiu je taky příjemná práce, speciálně když jde o mou vlastní muziku a když si to produkuju sám a mám volnější ruku, tak to je zase jiné dobrodružství.

Vloni v květnu jste hráli v Plzni před legendární kapelou Lynyrd Skynyrd. Můžete popsat svůj pocit z toho koncertu?
Ono toho bylo víc, co jsme si fakt užili – dvakrát jsme dělali support ZZ Top, jednou Kiss, Slade, Johnnymu Winterovi. Já jsem ještě s Růží hrál v Německu s Ten Years After a Luther Allison Band jako East/West rovnocenný koncert pro německou televizní stanici. Support band Lynyrd Skynyrd v Plzni 2015 byl mimořádný zážitek. Ponechali nám abnormálně velký prostor, což u supportu nebývá běžné. Součástí bylo také setkání obou kapel a neupozaďujícího servisu techniky. Pokecal jsem s Rickey Medlockem a kdyby mi furt Ondřej neskákal do řeči, kecali bychom tam dodnes. Málokdo ví, že v Lynyrd máme my Češi pravděpodobně svého člověka – Mark Matejka bude podle mně normální Matějka, jako když vyšije. A jeho tvrzení o předcích z Litvy bude dle mého spíš správně Litvínov, překroucený mezigenerační legendou. Ona už je to asi několikátá generace, tak to asi trochu plete, a já mám tuhle teorii. Bohužel fotku s Winterem jsme nepořídili, protože jeho kolegové z kapely nás v šatně žádali, abychom nepoužívali kvůli jeho zraku blesk, a bylo tam přítmí.

Končíte koncert vždy skladbou Free Bird? Pokud tedy zrovna nehrajete s Lynyrd Skynyrd…
Ne, Ondřej Hejma má sice setlist, ale přizpůsobuje ho mírně během koncertu momentální náladě publika a atmosféře – podle toho, kam chce ten koncert kočírovat.

Jak často se dostanete do Havlíčkova Brodu? Máte v Brodě nějaké příbuzné?
Příbuzný už tam nemám, ale jezdím několikrát ročně, za kamarády doplnit tekutiny a probrat, co je třeba. Objedeme známé, nakoupíme med a brambory, zajdem na houby.

Žlutý pes asi ještě nehrál v obci, kde žije pouze sto devatenáct obyvatel. Je něco, co byste při této příležitosti vzkázal mladým muzikantům z Vysočiny?
Klukům, co chtějí hrát, bych chtěl hlavně vzkázat, ať jdou za svým snem, ať se nikdy nevzdávají a ať na sobě s pokorou tvrdě pracují.

Festival Stock Dobrohostov

12. srpna od 19 hodin:
Žlutý pes
Traffic Jam
Nice Navels
El´Brkas

13. srpna od 17 hodin:
Pumpa
Shout The Blues Band,
E.M.I.L.
Fortuna
Exit
Vigo
Gufero

14. srpna od 14 hodin: Festival dechových hudeb b Mistříňanka
Vysočinka
Nová Lesanka
Rebelka

Petr Kletečka