A když vše skončilo, započala přímá cesta k válce druhé. Tak by mohla znít předmluva k nové výstavě Velká válka 1914–1918, která bude otevřena v pátek 21. března v 17 hodin v havlíčkobrodském Muzeu Vysočiny.

Letos uplyne sto let od začátku konfliktu, který zcela změnil myšlení lidí a postavení Evropy ve světě. „Muzeum Vysočiny proto připravilo výstavu, která všem návštěvníkům tuto skutečnost připomene. Krom obecných faktů je ale výstava také zaměřena na roli našeho regionu a na jednotlivé osobnosti, které jsou s touto válkou úzce spojeny. Vše budou doplňovat vzácné exponáty v podobě zbraní, vyznamenání a osobních věcí vojáků z fronty nebo lidí ze zázemí. Součástí výstavy také budou tematické přednášky," uvedl k tomu ředitel muzea Jiří Jedlička.

Ve stejný den

Druhá výstava, která bude otevřena ve stejný den a čas, se týká osobnosti Františka Langera, spisovatele, lékaře a legionáře. Výstava je dalším počinem Společnosti Františka a Jiřího Langerových, která se zasazuje o zvyšování povědomí veřejnosti o životě a díle Františka Langera a jeho bratra Jiřího Mordechaje Langera.

„Výstava je zaměřena na profesní a osobní život Františka Langera, jeho rodinu a jeho příbuzné, rodinu Pachnerových z Havlíčkova Brodu. Součástí výstavy jsou Langerova vyznamenání, která dosud nebyla nikdy vystavena," uvedl ředitel Společnosti F. a J. Langerových Pavel Dymeš.

František Langer byl po studiu medicíny odveden v roce 1914 do rakousko-uherské armády, odjel na východní frontu, kde se nechal v roce 1916 zajmout. Vstoupil do československých legií a přes Vladivostok se v roce 1920 vrátil do Prahy. Navázal na svou divadelní a literární činnost, přátelil se třeba s bratry Čapkovými, Jaroslavem Haškem i T. G. Masarykem. To byla však jen část jeho života plného zvratů.

Kateřina Malá