HAVLÍČKOBRODSKO

Živý betlém v Brodě
Kdy: pátek 22. prosince od 17.00
Kde: Havlíčkův Brod, Havlíčkovo náměstí
Za kolik: V pátek se od deseti hodin dopoledne konají na Havlíčkově náměstí benefiční trhy. Vyvrcholením bude v 17.00 Živý betlém divadelního spolku Jen Tak. Zájemci si mohou až do šesti večer zakoupit výrobky od klientů sociálních služeb, koupě podpoří malého Štěpána. K občerstvení bude teplá polévka, svařák a cukroví.

Koledy z balkónu Nové radnice
Kdy: neděle 24. prosince od 15.00
Kde: Havlíčkův Brod, Havlíčkovo náměstí
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Advent na náměstí v Havlíčkově Brodě vyvrcholí na Štědrý den koledami z balkónu Nové radnice. Zahraje je žesťový band pod vedením Karla Zavřela. Vánoční trhy s doprovodným kulturním programem je možné navštívit na Havlíčkově náměstí až do soboty 23. prosince. Více na www.mdko.cz.

Akce Česko zpívá koledy na Mírovce:

Česko zpívá koledy s Deníkem v Mírovce na Havlíčkobrodsku. | Video: Deník/Štěpánka Saadouni

Živý betlém v Chotěboři
Kdy: úterý 26. prosince od 15.00
Kde: Chotěboř, kostel svatého Jakuba Staršího
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Děti z chotěbořské farnosti připravili pro veřejnost živý betlém v kostele svatého Jakuba Staršího. Na zájemce čeká společné prožití vánoční atmosféry.

JIHLAVSKO

Štědrovečerní svařák na zámku
Kdy: neděle 24. prosince od 22.00
Kde: Větrný Jeníkov, zámek
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Letos na Štědrý den večer se zájemci sejdou ke štědrovečernímu svařáku na zámku. Těšit se zájemci mohou nejenom na hudební doprovod, ale i na něco dobrého na zahřátí.

Živý betlém v Třešti
Kdy: neděle 24. prosince od 13.00
Kde: Třešť, náměstí T. G. Masaryka
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Živý betlém v Třešti je tradicí, letos se však mění místo konání. Dvě představení, jedno od jedné odpoledne a druhé ve tři čtvrtě na dvě, se konají na náměstí TGM v Třešti před budovou staré školy. Součástí bude i benefiční program svařáku a jako každý rok si zájemci mohou odnést domů betlémské světlo.

Nedávný adventní svařák na jihlavském Masarykově náměstí:

I přes mráz se v pátek večer jihlavské náměstí zaplnilo. Lidi zahřál svařák, ale také Pokáč nebo Lenny, představila se i domácí kapela Oči. | Video: Deník/Martin Singr

Zpívání u vánočního stromu
Kdy: sobota 23. prosince od 17.00
Kde: Telč, náměstí Zachariáše z Hradce, u vánočního stromu
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Na zpívání u vánočního stromu v Telči zve starosta Vladimír Brtník společně s Klubem důchodců. Jde o akci, při které si mají všichni odpočinout od vánočního shonu a přijít si zazpívat.

Živé jesličky v Jihlavě
Kdy: pondělí 25. prosince od 16.00
Kde: Jihlava, Masarykovo náměstí
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Živé jesličky jsou na programu v pondělí 25. prosince na Masarykově náměstí v Jihlavě. Lidé si mohou přijít zazpívat koledy a připomenout staré vánoční zvyky. Na akci vystoupí členové jihlavského Bobodivadla společně s hosty a dětmi jihlavských škol. Akce se koná ve vyhřívaném stanu na náměstí. Na programu jsou dvě produkce, jedna ve čtyři a druhá v šest večer.

Česko zpívá koledy 2023:

Centrem Jihlavy ve středu večer zněly koledy. Za doprovodu žesťových nástrojů zpívaly sbory Gaudium a Radost pod vedením Pavla Saláka. | Video: Deník/Martin Singr

Zpívání pod vánočním stromem
Kdy: sobota 23. prosince od 17.00
Kde: Brtnice, náměstí u vánočního stromu
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: V Brtnici pořádají zpívání pod vánočním stromem na náměstí. Začátek je v pět hodin odpoledne. Vystoupí chrámový sbor Brtnice s dirigentkou Terezou Štěpánovou. Po celou dobu akce bude otevřená také vánoční výstava. Ta bude přístupná od čtyř hodin. Zájemci si budou moci napálit betlémské světlo.

Vánoční koncert v Polné
Kdy: pátek 22. prosince od 19.00
Kde: Polná, kulturní středisko Zámek Polná
Za kolik: vstupné 150 korun
Proč přijít: Vánoční koncert Polenského Big Bandu se koná v pátek od sedmi večer v zámeckém sále. Polenský Big Band vznikl na jaře roku 1999, od té doby se jeho členové proměnili, mohou se však chlubit celou řadou hvězdných hostů na koncertech. Hrál s nimi například Ladislav Kerndl, Marta Kubišová nebo Felix Slováček. Vánoční koncert patří k nejkrásnějším koncertům roku v Polné.

PELHŘIMOVSKO

Božský Karel Cover
Kdy: pátek 22. prosince od 19.00
Kde: Pelhřimov, Masarykovo náměstí
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Oblíbená akce čeká na obyvatele a návštěvníky Pelhřimova v pátek večer u vánočního stromečku na Masarykově náměstí. O pohodovou atmosféru se postará Božský Karel Cover a tým barmanek u Stromečku.

Zpívání koled na Pelhřimovsku:

Pelřimovskem se ve středu večer díky Deníku nesly vánoční koledy. | Video: Deník/Jiří Kašpárek

Štědrovečerní vytrubování
Kdy: neděle 24. prosince od 21.00
Kde: Humpolec, Horní náměstí
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Štědrovečerní vytrubování v podání žesťového dechového kvinteta ZUŠ Gustava Mahlera čeká na zájemce pod balkonem radnice na Horním náměstí. Také další dny na Horním náměstí budou patřit hudbě, v pondělí od 19.00 vystoupí Black Horn de Gen, v úterý je na programu tradiční vánoční koncert od 17.00 pěveckého sboru Čech a Lech. 

TŘEBÍČSKO

Jemnické vánoční koledování
Kdy: sobota 23. prosince od 18.00 do 19.30
Kde: Jemnice, vánoční strom u TIC Jemnice
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: V předvečer Štědrého dne se zájemci setkají u vánočního stromu před TIC Jemnice, kde společně navodí pravou vánoční atmosféru. Zájemci si společně zazpívají vánoční koledy a navzájem si ochutnají cukroví. Na zahřátí bude připraven čaj a svařák.

Štěpánský sousedský punč
Kdy: úterý 26. prosince od 14.00
Kde: Třebíč, Karlovo náměstí
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Štěpánský sousedský punč se uskuteční na Karlově náměstí v úterý mezi druhou a třetí hodinou odpoledne. V nabídce bude alkoholický a nealkoholický punč zdarma. Vše hudbou doprovodí Laky Mari.

Živý betlém v Třebíči. | Video: Milan Krčmář

Živý betlém v Třebíči
Kdy: středa 27. prosince od 17.00
Kde: Třebíč, areál baziliky svatého Prokopa
Za kolik: vstupné dobrovolné
Proč přijít: Areál baziliky svatého Prokopa v Třebíči zažije ve středu v pět večer Živý betlém. Akci pořádá Římskokatolická farnost Třebíč-zámek. Peníze, které vyberou, půjdou na technické zajištění akce.

Živý betlém v Hrotovicích
Kdy: pondělí 25. prosince od 15.30
Kde: Hrotovice, nádvoří zámku
Proč přijít: Dobře známý příběh o narození Ježíše Krista sehrají na nádvoří zámku v Hrotovicích. Na programu je jedno představení v půl čtvrté odpoledne.

ŽĎÁRSKO

Velkomeziříčské Vánoce
Kdy: od 25. do 29. prosince
Kde: Velké Meziříčí, kostel svatého Mikuláše, Jupiter club
Proč přijít: Velkomeziříčské Vánoce začínají v kostele svatého Mikuláše koncertem skupiny Geneze od půl čtvrté odpoledne, poté vše pokračuje v úterý 26. prosince od půl sedmé koncertem FF Ensemble Brno rovněž v kostele svatého Mikuláše. V úterý je také od dvaceti hodin Štěpánská zábava se skupinou Ariana v Jupiter clubu.

Betlémské světlo pod stromem
Kdy: sobota 23. prosince od 18.00 do 19.00
Kde: Nové Město na Moravě, Vratislavovo náměstí
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Skautky a skauti ze střediska Bílý štít zvou všechny na tradiční akci betlémské světlo pod stromem. Zájemci se sejdou na Vratislavově náměstí s lucerničkou, do které si mohou světlo vzít. Koledy zahraje skautský Betlém band.

Živý betlém ve Žďáře nad Sázavou | Video: Deník/Jiří Kašpárek

Živý betlém v Bíteši
Kdy: pondělí 25. prosince v 17.00
Kde: Velká Bíteš, Masarykovo náměstí
Proč přijít: Příběh o zrození Ježíška se traduje dlouhá tisíciletí. Jeden takový uvidí zájemci na náměstí ve Velké Bíteši. Živý betlém připravila Římskokatolická farnost Velká Bíteš.