Konkrétně malíře Miroslava Krofiána a fotografa Jiřího Hrbka. Výstava se uskuteční od 13. ledna do 19. února 2017, a to denně mimo pondělí od 9 do17 hodin.

Výstava Labyrinthum vitae se uskuteční od 13. ledna do 19. února 2017.Zdroj: www.muhb.cz

„Miroslav Krofián se věnuje od roku 1985 olejomalbě, Jiří Hrbek fotografuje. Oba se pravidelně zúčastňují Dnů otevřených ateliérů na Vysočině, které zajišťuje naše instituce. Také proto muzeum pozvalo oba výtvarníky ke společné výstavě," sdělil ředitel muzea Jiří Jedlička.
Miroslav Krofián z počátku své obrazy ukazoval pouze malému okruhu známých. Za svého pobytu v Hradci Králové se potkal s malířem Jiřím Šindlerem, který jej povzbudil k další intenzivnější tvorbě. Své obrazy si autor schovával do šuplíku. Shodou náhod se stalo, že je viděl Krofiánův obchodní partner z Belgie, který je ukázal galeristovi v Bruselu. „Dopadlo to tak, že jsem v roce 1991 měl první výstavu, a to hned v zahraničí. Následovaly výstavy v lázeňském městečku Knock v Belgii a v Rouenu ve Francii. Podnikal jsem, ale z mého koníčka se stal opravdový kůň. Nepředpokládal jsem, že by se tento únik k malířské tvorbě stal mojí hlavní činností. V současné době se věnuji pouze malování," řekl Krofián.

Z malířů jej nejvíce oslovil Hieronymus Bosch, Salvador Dalí, Kamil Lhoták. „Malování umožňuje sdělovat můj pohled na svět kolem nás. Fascinuje mě Bible a její příběhy, tam vzniká má inspirace pro popis současného dění. Snažím se ve svých obrazech vyjádřit absurditu životních situací a převádět je do obrazové podoby bez snahy kárat či poučovat. Mám rád zářivé barvy, které pomáhají zjasnit temný obsah v některých mých obrazech," uvedl Krofián.

Jiří Hrbek začal fotografovat již po základní vojenské službě. Byl členem táborského fotoklubu a tvůrčí skupiny Ekran. Studoval na lidové konzervatoři v Českých Budějovicích, obor výtvarná fotografie, a v letech 1990–1993 na Institutu Výtvarné fotografie při Slezské univerzitě v Opavě. O jeho zaměření vypovídají názvy cyklů Folkové festivaly, Vlaky, Premonstráti, Stacionář, Fotky z kapsy. Rád, často a dobře fotografuje hudebníky. Řada jeho černobílých fotografií hudebních i literárních osobností vznikla ve známé kavárně U Notáře v Havlíčkově Brodě, kde se pravidelně uskutečňují literární a hudební večery nebo výstavy.

(zm)