První část memoárů autor věnoval dětství a mládí prožitému v rodině obchodního jednatele v Havlíčkově Brodě. Med neskryl, že v dynastii panovaly až patriarchální poměry, hlavní slovo měli jeho konzervativní prarodiče, kteří se nesmířili s rozpadem rakousko-uherské monarchie.

„Ruský legionář, který u nás doma opravoval vodovod, mně dal facku, když jsem po vzoru svého otce jako pětiletý kluk nazval prezidenta Masaryka darebákem," vzpomenul včera na rozhlasových vlnách Med.

Čerstvý osmdesátník

Nyní čerstvý osmdesátník ve školních letech málem přišel o život. Měl štěstí, že za války nebyl vybrán do čtveřice, kterou třídní učitel poslal s károu sbírat železný šrot a barevné kovy pro účely nacistického zbrojního průmyslu. Všechny chlapce v brodském parku trefila bomba a zabila je.

Jaroslav Med vystudoval češtinu a knihovnictví, Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze ukončil obhajobou diplomové práce S. K. Neumann a česká knižní kultura.

Nyní přednáší českou a světovou literaturu na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy.  Med výrazně přispěl k aktualizaci tvorby básníka a grafika Bohuslava Reynka z Petrkova.

Ivo Havlík